همیشه «ترینها» جذابیت داشته است. همین ترینها یکی از دلایل مهم سفر برای جهانگردان و گردشگران بوده است. این ویژگی به اندازه ای جذابیت دارد که بسیاری در حال ساخت آنها هستند.به عنوان مثال برجی در گوشه ای از دنیا ساخته می شود که فقط بلندترین برج جهان باشد و نامش را در میان برج ها معروف کند تا مقصد جهانگردان باشد .ایران اما محل خیلی از ترین هاست و بسیاری آن را نمی دانند. در این فهرست بیش از 10 عنوان از ترین ها در ایران وجود داشت، بنابراین برخی از آنها را خارج از مطلب اصلی آوردیم. خواندنشان خالی از لطف نیست.
منابع : 1. دو هفته نامه امرداد شماره ۲۲2. سرزمین و مردم ایران، مؤلف: عبدالحسین سعیدیان 3. تاریخچه و شیوه های معماری در ایران، مولف: هوشنگ رسولی 4. جغرافیای جهانگردی ایران، مؤلفان: افشین شهام و هیلدا دادفر 5. govahiname.ir . 7  magiran.com . 6 iranvij.ir

 

 


 

 

عظیم ترین بنای  سنگی جهان

ساخت تخت جمشید یا آن طور که در کتیبه ها ثبت شده شهر مردمان پارسی، در 55 کیلومتری شمال شرق شیراز و مقابل جلگه مرودشت در سال 518 قبل از میلاد به دستور داریوش اول آغاز شد و جمعا حدود 120 سال به طول انجامید.
این مجموعه عظیم با مساحت 135 هزار مترمربع، بزرگ ترین مجموعه باشکوه هخامنشی است که همه از سنگ ساخته شده.
جالب است بدانید میان سنگ ها هیچ گونه ملاتی استفاده نشده و سنگ ها به یکدیگر چفت شده اند. البته در برخی موارد بست های آهنی معروف به دم چلچله ای مورد استفاده قرار گرفته است.
مجموعه تخت جمشید شامل هفت کاخ (تالار)، نقوش برجسته، پلکان ها،  ستون ها  و دو آرامگاه سنگی است.

 

 

 

گرم ترین نقطه کره زمین

بیابان لوت در 80 کیلومتری شمال شهداد ، تپه ای مملو از گدازه های آتشفشانی با مساحتی معادل 480 کیلومتر مربع که گندم بریان می خوانندش و گاه نیز ریگ سوخته، گرم ترین نقطه کره زمین است با دمایی معادل 67 درجه سانتی گراد در سایه!.
در گندم بریان در فضایی با طول 200 کیلومتر و عرض 150 کیلومتر هیچ نوع زندگی جریان ندارد و شرایط به گونه ای است که علاوه بر گیاهان و حیوانات، حتی باکتری ها نیز توان زنده ماندن ندارند.
در نتیجه اجساد تجزیه نشده و فقط بر اثر تابش خورشید خشک می شوند.
تا پیش از کشف این منطقه توسط پروفسور کردوانی تصور می*شد صحرای لیبی در شمال صحرای آفریقا با 57.7 درجه سانتی گراد گرم ترین نقطه کره زمین باشد؛ اما اکنون گندم بریان است. اگر قصد سفر به قطب گرمایی کره زمین را دارید، بین آبان تا فروردین بارسفر ببندید.

 

بلندترین برج آجری جهان

برج یا گنبدقابوس سال 375 خورشیدی به دستور قابوس بن وشمگیر از پادشاهان آل زیار در جرجان (گنبدکاووس فعلی) پایتخت این حکومت به دلیل آرامگاه وی ساخته شد.
این بنا با آجرهای دنباله دار وملات و به شکل یک استوانه چندوجهی ساخته شده است که شامل پی و صفه بنا، سردابه، بدنه و گنبد مخروطی است.
برج قابوس بر فراز تپه خاکی که حدود 15 متر از سطح زمین بلندتر است، قرار دارد.
ارتفاع برج 55 متر است که با احتساب بلندی تپه، در مجموع 70 متر ارتفاع از سطح زمین دارد.

 

طولانی ترین غار  نمکی  جهان

غار نمکدان در جزیره قشم حدود 6580 متر طول دارد. تا پیش از کشف این غار، غار  نمکی سدام در فلسطین با داشتن طولی معادل 5685 متر به عنوان طولانی ترین غار نمکی جهان قلمداد می شد.
جریان آب نمک در کف غار، از چشم اندازهای دلپذیر آن است. رطوبت جزیره و نفوذ آب در غار، سبب فروچکیدن آب نمک اشباع شده بر بدنه  قندیل ها می شود که شکل آنها را پیوسته دگرگون می کند.
غار نمکدان دارای یک دریاچه  نمک به ژرفای یک متر در فاصله ۱۶۰ متری دهانه  ورودی است. از دل کوه نمکدان، یک جریان آب زیرزمینی همیشگی می جوشد که راه را به بیرون گشوده و پس از حل کردن نمک در راه خود، به شکل چشمه  نمک در دامنه  کوه نمایان می شود. این چشمه در گودال روبه روی خود، حوضچه ای طبیعی به رنگ سفید پدید می آورد.

بزرگ ترین بافت خشتی جهان

یزد یکی از مهم ترین ‏شهرهای زنده و تاریخی کشور است که مجموعه ای کامل از بناهای دوره های مختلف زمانی شامل بازارهای قدیمی، مسجدها، باغ ها، عمارات، آتشکده ها و... را در خود جای داده است.
این شهر علاوه بر آن که بزرگ ترین بافت خشتی جهان است، با 743 هکتار عرصه و 5 هزار هکتار حریم، دست ‏نخورده ترین بافت تاریخی کشور محسوب می شود.

 

بزرگ ترین جزیره غیرمستقل جهان

قشم، بزرگ ترین جزیره غیرمستقل دنیاست که در حساس ترین نقطه استراتژیک خلیج فارس و در دهانه تنگه هرمز واقع شده است.
طول جزیره حدود 120 کیلومتر و عرض جزیره در نقاط مختلف متفاوت است. بیشترین عرض جزیره، مابین لافت و شیب دراز است.
عرض متوسط جزیره را می توان معادل 14 کیلومتر در نظر گرفت. بخش وسیعی از کرانه های شمالی جزیره با جنگل دریایی حرا به وسعت 150 کیلومتر مربع پوشیده شده است.
جزیره قشم با مساحت 1491 کیلومتر مربع از 23 کشور دنیا وسیع تر است. به طور مثال قشم 2.5 برابر سنگاپور و بحرین و سان مارینو، 1.5 برابر هنگ کنگ، پنج  برابر مالدیو و 70 برابر ماکائوست.

داغ ترین چشمه جهان

چشمه آبگرم قینرجه در جنوب مشکین شهر و در ارتفاع 1240 متری دامنه شمالی سبلان در مجاورت چهار چشمه معدنی دیگر قرار دارد.
این چشمه با دمای 86 درجه سانتی گراد، داغ ترین چشمه کلرایدی جهان است که دارای سه دهنه است.
باتوجه به خواص درمانی عناصر موجود در آن بخصوص گوگرد بالا، برای درمان لنفاتیسم، راشیتیسم و روماتیسم های مزمن سودمند است.
دمای بالای این چشمه تسکین دهنده درد و ضد تورم است. در کنار چشمه آبشاری است که بر زیبایی و جاذبه گردشگری چشمه قینرجه افزوده است.

کهنسال ترین درخت سرو جهان

یکی از پیرترین جانداران جهان، سرو ابرکوه با عمری حدود 4000 تا 4500 سال است.
گرداگرد تنه این درخت روی زمین، 11.5 متر و بلندای آن ۲۵ تا ۲۸ متر برآورده شده است.
در برخی اساطیر، کاشت این درخت زیبا به زرتشت نسبت داده شده است.

باستانی ترین پل قابل استفاده جهان

این پل که در مرکز شهر دزفول قرار دارد، شرق و غرب این شهر را به هم پیوند داده و از دیرباز محل تردد میان شهرهای شوشتر، اندیمشک و دزفول بوده است.
تاریخ پل دزفول به سال 260 میلادی، زمانی که شاپور اول ساسانی با استفاده از 70 هزار اسیر رومی اقدام به ساخت این پل مستحکم کرد، برمی گردد. این پل دارای 14 دهنه است و آب رودخانه دز از آن گذر دارد.
این پل در دوران عضدالدوله دیلمی، صفویه و پهلوی مرمت و بازسازی شد؛ اما پایه هایش همچنان بدون تغییر، یادگاری از عصر ساسانی است.

 

قدیمی ترین بنای خشتی جهان

کهن دژ زیبای نارین قلعه در میبد که مردم محلی نارنج قلعه می نامندش، شاخص ترین اثر بازمانده از شهرسازی قدیم محسوب می شود.
نارین قلعه دارای ارزش تاریخی، جغرافیایی، معماری و شهرسازی، سیاسی، نظامی، مذهبی و اسطوره ای است.
این بنا بر فراز تپه ای ساخته شده تا بر تمام منطقه اشراف داشته باشد. به این دلیل از فاصله بسیار دور قابل رویت است.
زمان ساخت نارین قلعه براساس اسطوره هایی به دوره حضرت سلیمان برمی گردد.

 

... و چند​ ترین دیگر

بلندترین بادگیر جهان در یزد: بادگیر هشت سویه  باغ دولت آباد یزد، با ارتفاع 33 متر بلندترین بادگیر جهان است.

 


کهن ترین گونه جانوری جهان: سه چشم (triops) گونه ای جانور آبزی است که به دلیل قدمت 220 میلیون ساله از آن به عنوان فسیل زنده و قدیمی ترین گونه جانوری زمین نام برده می شود. این گونه نادر در آبگیرهای فصلی استان آذربایجان غربی زیست می کند.


بلندترین طاق طبیعی جهان: دهانه  غار اسپهبد خورشید (دژ افسانه ای) در کوه های کناره شرقی راه سراسری سوادکوه و تنگه دوآب، با طول 19.75 متر و عرض 14.25 متر، بلندترین طاق طبیعی جهان محسوب می شود که ارتفاع آن معادل 15 متر است.این طاق سال 1335 شمسی توسط غارشناسان کشف شد.

قدیمی ترین سد  جهان: سد کبار در 25 کیلومتری جاده قدیم قم ـ کاشان از آثار دوره ساسانی محسوب می شود. این سد با گذشت بیش از هزار سال و وقوع زلزله های متعدد همچنان پابرجاست.


عجیب ترین قنات جهان: یکی از شاهکارهای علم مهندسی قدیم، قنات دو طبقه  مون اردستان است. در هر طبقه از این قنات 800 ساله، آبی مستقل جریان دارد و آب هیچ یک به دیگری نفوذ نمی کند. این قنات دو کیلومتر طول دارد و مقدار آبدهی آن ۶۰ لیتر در ثانیه است.


بزرگ ترین بازار سرپوشیده جهان: بازار تبریز با مساحتی حدود یک میلیون مترمربع ، بزرگ ترین سازه آجری سقف دار و به هم پیوسته جهان است. تبریز به دلیل قرارگیری در مسیر جاده ابریشم همواره از اماکن مهم داد و ستد محسوب می شده است.  تاريخ : سه‌شنبه ٢٥ فروردین ۱۳٩٤ | ۸:۳٤ ‎ق.ظ | نویسنده : kourosh hasanpour | نظرات ()

باغی که از درختانش سنگ آویزان است!


 در ۴۰ کیلومتری جنوب شرقی سیرجان، باغی قرار دارد که به آن «باغ سنگی درویش*خان» می*گویند. این باغ از ۴۰ سال پیش که زمین زراعی شخصی به نام* «درویش*خان» دستخوش اصلاحات ارضی شد، حالت طبیعی خود را از دست داد، چون درویش*خان به نشانه*ی اعتراض و در واقع به*خاطر رنجی که از این اتفاق کشیده بود، درخت*های باغش را که دیگر خشک شده بودند، در جای دیگری کاشت و سنگ*هایی را از کوه*های اطراف جمع کرد و به*عنوان میوه*ی درختانش از آن*ها آویزان کرد. این کار باعث شد که مردم، پیرمرد را مجنون بدانند و کر و لال بودن پیرمرد نیز بر این شایعه*ها افزود و باعث شد که کنجکاوی و اشتیاق گردشگران برای کشف این ماجرا برانگیخته شود. مشابه این باغ در کشور مکزیک نیز وجود دارد : باغی به نام «جزیره*ی عروسک*ها» در مکزیک وجود دارد که توسط مردی به نام «دون ژولیان سانتانا» ساخته شده* است. سانتانا مرد گوشه*نشینی است که دنیا و خانوده*اش را ترک کرد و ۵۰ سال از عمرش را صرف ساختن یک باغ وحشتناک کرد. او بعضی از عروسک*های کهنه را از زباله*دانی*های شهر جمع می*کرد و بعضی دیگر را از راه مبادله*ی میوه*های باغ با عروسک به*دست می*آورد و بعد آن*ها را از درخت*ها آویزان می*کرد. بازدیدکنندگان هم از دیدن عروسک*های آویزان از درخت*ها وحشت می*کردند.در ایران، مناطق عجیبی برای گردشگری وجود دارد که علاقه*مندان می*توانند به آن*ها سفر و صحت مطالبی را که درباره*شان مطرح می*شود، بررسی کنند
.

جنگلی که از آن صدای جیغ به گوش می*رسد


 در جنوب شهر مشهد، یک جنگل کنار روستایی قرار دارد. مدتی است که هنگام شب در این منطقه، صدایی عجیب و وحشت*آور از میان درختان آن به گوش می*رسد که سابقه نداشته است. مردم محلی می*گویند که به*محض تاریک شدن هوا، صدایی شبیه صوت یا جیغ از میان درختان این منطقه به گوش می*رسد. این منطقه* در جاده*ای که از جنوب مشهد به سمت کوه*های بینالود و مشخصا روستای دیدنی مغان و غار آن منتهی می*شود، واقع شده است و به نام کوه*های خلج شهرت دارد.
 برخی ساکنان منطقه، این صداهای وحشت*آور را از ملخ*هایی می*دانند که به این منطقه هجوم آورده*اند و شب*ها به درختان پناه می*برند، برخی دیگر نیز عواملی ناشناخته را از جمله آب*وهوا، دلیل به*وجود آمدن این صداها می*داننند. این منطقه در دره*ای واقع* شده که رودخانه*ای از آن می*گذرد. این رودخانه هر سال در یک فصل خشک می*شد، ولی از سال ۱۳۹۰، یعنی درست از سالی که این صداها از جنگل شنیده می*شود، همچنان آب در آن جریان دارد و همین امر باعث جلب توجه مردم و به تبع آن، ترس آن*ها از این پدیده*ی شگفت*انگیز شده است. وحشتی که می*تواند گردشگران کنجکاو را به* سوی خود جلب کند.

 آیا ایران «مثلث برمودا» دارد؟


 «ریگ جن» شگفت*انگیزترین، اسرارآمیزترین و ترسناک*ترین منطقه در ایران است : این منطقه*ی کویری که پر از تپه*های ماسه*یی است، در جنوب سمنان قرار دارد. این منطقه در شرق دریاچه*ی نمک، شمال چوپانان و انارک و غرب جندق، یعنی در کویر مرکزی ایران واقع است و به*دلیل وسعت زیاد و نداشتن چشمه یا چاه آب، در گذشته*های دور، کاروان*ها از آنجا عبو نمی*کردند و فقط در سال*های اخیر، گروه*هایی از محققان و سیاحان به این منطقه رفته*اند.«ریگ جن» با وسعتی حدود ۳۸۰۰ کیلومترمربع در حاشیه*ی شمالی*اش به کوه گوگردی و در حاشیه*ی شرقی*اش به جاده*ی دامغان می*رسد. بهترین مسیر دستیابی به آن، بخش شمال شرقی «پارک ملی کویر» است، جاده*ی سنگ*فرش ملک*آباد که البته داخل مرز پارک است و زیر نظر سازمان حفاظت محیط* زیست اداره می*شود. مسیر دیگر برای ورود به «ریگ جن» جندق است که در بخش شرقی پارک قرار دارد. چند سال پیش، علی پارسا – کویرشناس مقیم آمریکا – همراه میران*زاده – رییس وقت پارک ملی کویر – با هواپیما بر فراز «ریگ جن» پرواز کردند تا ثابت کنند این منطقه شباهتی با «مثلث برمودا» ندارد.
 محلی*ها، چوپان*ها و ساربان*ها معتقدند که اگر کسی پایش به «ریگ جن» برسد، ناپدید و توسط ارواح و موجودات ماورایی به قلب «ریگ جن» فرستاده می*شود! یکی از کاوشگران می*گوید که حتی شترهای اهالی کویر هم وقتی به این منطقه می*رسند، می*ایستند و حرکت نمی کنند. «آلفونز گابریل» اتریشی و یک کاوشگر سوئدی قصد داشتند این منطقه را کشف کنند، اما هیچ*کدام نتوانستند از این بخش کویر عبور کنند و «گابریل» فقط با عبور کردن از عرض منطقه، به*ناچار به سمت یزد برگشت و این وظیفه به کاوشگران کنجکاو ایرانی محول شد. در نهایت، علی پارسا همراه با گروهش توانست از طول این کویر عبور کند.این منطقه، پوشش گیاهی و جانوری ندارد و تا کنون گزارشی درباره*ی حیواناتی که احتمال دارد در اینجا زندگی کنند، ارائه نشده است. شن*زارهای گسترده*ی این منطقه و باتلاق*های آن، هر انسانی را به وحشت می*اندازد. اگر کسی بدون تجهیزات لازم به این منطقه سفر کند، گرفتار گل و لجن*های بیابان می*شود و به قولی، به کسانی می*پیوندد که در این بیابان ناپدید شده*اند.تماشا و کاوش در این منطقه می*تواند مورد علاقه*ی گردشگرانی باشد که هدف*شان از سفر، چیزی به*جز تفریح است.

دیوارهایی که اجساد کودکان در آن*ها دفن بود


 هر *سال، گردشگران زیادی به تماشای بقایای ارگ بم می*روند، ولی می*توان فقط به*خاطر ابهت و شکوه ارگ بم، از این قدیمی*ترین سازه*ی خشتی دنیا دیدن نکرد؛ چندی پیش، خبر کشف جسد چند کودک در دیوارهای بلند ارگ بم، توجه کارشناسان خارجی را جلب کرد و گروهی از باستان*شناسان ژاپنی تصمیم گرفتند همراه با تیم گزارشگران، راهی ویرانه*های ارگ بم شوند و به تحقیق درباره*ی موضوع مطرح*شده* بپردازند. ماجرا از این قرار بود که به*طور رسمی، نخستین*بار یک باستان*شناس (نرگس احمدی) در گزارشی اجمالی، به کشف اسکلت نوزادهایی در ارگ بم اشاره کرد (گزارش*ها و مقالات سالانه ی پروژه*ی نجات*بخشی میراث فرهنگی بم، س ۱، ش ۱، ۱۳۸۴). او از ماه*های آغاز پس از زلزله، برای بررسی میزان تخریب به ارگ رفته بود. در آن روزها، رسانه*ها با عناوینی مانند «گره معما در دست مومیایی*ها»، «ابهام درخصوص کشف جسد در ارگ بم»، «کشف مومیایی کودکان در لابه*لای حصارهای ارگ بم» و … از این ماجرا صحبت کردند و خبرهایی، از سکوت مسوولان تا تکذیب خبر کشف اجساد تازه*ی نوزادان، منتشر شد. برای پرس*وجو درباره*ی این ماجرا، علاقه*مندان می*توانند به دیدن ارگ بم بروند.

این مناطق، ترس را در بازدیدکنندگان برمی*انگیزند. وجود چنین جاذبه*هایی در کشورهای دیگر، ممکن است برای گردشگران علاقه*مند به «گردشگری سیاه» جذاب باشد و برای دیدن آن*ها هزینه صرف کنند. در ایران نیز علاقه*مندان به حوزه*ی «گردشگری سیاه» می*توانند به این مناطق بروند.تاريخ : سه‌شنبه ٢٥ فروردین ۱۳٩٤ | ۸:٢٢ ‎ق.ظ | نویسنده : kourosh hasanpour | نظرات ()
.: Weblog Themes By VatanSkin :.