اوّلین دورهٔ جشنواره فیلم فجر در بهمن ۱۳۶۱ در تهران برگزار گردید. زمان برگزاری جشنواره اول، مقارن با جنگ ایران و عراق و فضای پس از انقلاب ۵۷ بود. نگاهی به اسامی فیلم‌های حاضر در بخش مسابقه آماتور، حال و هوای زمان برگزاری جشنواره را بازگو می‌کند. این دوره فقط شامل مسابقه سینمای آماتور بود و بخش سینمای حرفه‌ای، به صورت غیر رقابتی برگزار شد. حاجی واشنگتن، خط قرمز، مرگ یزدگرد، اشباح و سفیر از دسته فیلم‌های مهم این دوره بودند.فیلم‌های بچه‌های دیار صفا، علمدار، خرمشهر ۶۱، با هم برای ایثار، یا زهرا، کدام مکتب است این، خرمشهر شهر عشق شهر خون، آمریکا نابود است و بر بال ملائک از دسته فیلم‌هایی بودند که در بخش آماتور این دوره شرکت کردند و با دیپلم افتخار از آنها تقدیر شد

برگزیدگان دومین جشنواره فیلم فجر (بهمن ۱۳۶۲)
********************************
بهترین فیلم: هیات داوران هیچ یک از فیلم‌ها را شایسته دریافت جایزه بهترین فیلم ندانست

جایزه ویژه هیات داوران: دیار عاشقان (حسن کاربخش)

بهترین کارگردانی: خسرو سینایی (هیولای درون)

بهترین فیلمنامه: علیرضا داودنژاد، ابراهیم مکی (جایزه)

بهترین فیلمبرداری: اسماعیل امامی (هیولای درون)

بهترین تدوین: حسین زندباف (مرگ سفید)

بهترین موسیقی متن: عباس دبیردانش (چشم تنگ دنیادار)

بهترین بازیگر نقش دوم مرد: پرویز پرستویی (دیار عاشقان)

بهترین فیلم کوتاه: همسرایان (عباس کیارستمی)


برگزیدگان سومین جشنواره فیلم فجر (بهمن ۱۳۶۳)
********************************
بهترین فیلم: مترسک (حسن محمدزاده)

بهترین کارگردانی: یدالله صمدی (مردی که زیاد می‌دانست)

بهترین فیلمنامه: بهترین فیلمنامه انتخاب نشد

با تقدیراز: کمال الملک (علی حاتمی)

با تقدیر از: مترسک (مهدی معدنیان)

با تقدیر از: مردی که زیاد می‌دانست (حسن هدایت، جمال امید)

بهترین بازیگر نقش اول مرد: جمشید مشایخی (گلهای داودی)

بهترین بازیگر نقش اول زن: پروانه معصومی (گلهای داودی)

بهترین فیلمبرداری: فیروز ملک زاده (گلهای داودی)

بهترین تدوین: عباس گنجوی‌(تاتوره، گلهای داودی)

بهترین موسیقی متن: کامبیز روشن روان (تاتوره، گلهای داودی)

بهترین بازیگر نقش دوم مرد: دیپلم افتخار: محمدرضا مرسلی (مترسک)

بهترین بازیگر نقش دوم زن: جیران شریف (مترسک)


برگزیدگان چهارمین جشنواره فیلم فجر (بهمن ۱۳۶۴)
 ********************************
بهترین فیلم: اولی‌ها (عباس کیارستمی)، بهار (ابوالفضل جلیلی)

لوح زرین: جاده‌های سرد (مسعود جعفری جوزانی)

لوح زرین: پدر بزرگ (مجید قاری زاده)

لوح زرین: خط پایان (محمدعلی طالبی)

لوح زرین: اتوبوس (یدالله صمدی)

بهترین کارگردانی: کیانوش عیاری (تنوره دیو)

بهترین فیلمنامه: مجید قاری زاده (پدربزرگ)

بهترین بازیگر نقش اول مرد: هادی اسلامی (اتوبوس)

با تقدیر از: ایرج طهماسب (خط پایان)

بهترین بازیگر نقش اول زن: کسی انتخاب نشد

بهترین فیلمبرداری: تورج منصوری (جاده‌های سرد)

دیپلم افتخار: محمود کلاری (جاده‌های سرد)

با تقدیر از: داریوش عیاری (تنوره دیو)

بهترین تدوین: حسین زندباف (اتوبوس)

بهترین موسیقی متن: شریف لطفی (مادیان)

با تقدیر از: بابک بیات (اتوبوس)

بهترین بازیگر نقش دوم مرد: اسماعیل محمدی (تنوره دیو)

با تقدیر از: حمید جبلی (جاده‌های سرد، خط پایان)

بهترین بازیگر نقش دوم زن: مهری مهرنیا (تنوره دیو)

بهترین بازیگر خردسال: مهدی اسدی (بهار)


برگزیدگان پنجمین جشنواره فیلم فجر (بهمن ۱۳۶۵)
********************************
بهترین فیلم: پرواز در شب (رسول ملاقلی پور)

جایزه ویژه هیات داوران: خانه دوست کجاست؟ (عباس کیارستمی)

بهترین کارگردانی: عباس کیارستمی (خانه دوست کجاست؟)

بهترین فیلمنامه: مسعود جعفری جوزانی (شیرسنگی)

بهترین بازیگر نقش اول مرد: داریوش ارجمند (ناخدا خورشید)

بهترین فیلمبرداری: محمد آلادپوش (گزارش یک قتل)

بهترین تدوین: مهرزاد مینویی (دست نوشته‌ها)

بهترین موسیقی متن: فرهاد فخرالدینی (گزارش یک قتل)

بهترین بازیگر نقش دوم مرد: سعید پورصمیمی (تحفه‌ها)

بهترین جلوه‌های ویژه: علی رستگار (پرواز در شب)

بهترین صداگذاری: اسحاق خانزادی (شیرسنگی)

بهترین صدابرداری: جهانگیر میرشکاری (خانه دوست کجاست؟ و اجاره نشینها)

 

برگزیدگان ششمین جشنواره فیلم فجر (بهمن ۱۳۶۶)
 ********************************
بهترین فیلم: انتخاب نشد!

جایزه ویژه هیات داوران: پرنده کوچک خوشبختی (پوران درخشنده)، کانی مانگا (سیف الله داد)

بهترین کارگردانی: کیانوش عیاری (آنسوی آتش)

بهترین فیلمنامه: انتخاب نشد!

با تقدیر از چهار فیلم: پرنده کوچک خوشبختی (سیروس تسلیمی)، ترن (امیر قویدل)، وکیل اول (محمدهادی سیف، جمشید حیدری)، سرزمین آرزوها (مجید قاری زاده)

بهترین بازیگر نقش اول مرد: فرامرز قریبیان (ترن)

بهترین بازیگر نقش اول زن: پروانه معصومی (شکوه زندگی، جهیزیه برای رباب)

بهترین فیلمبرداری: اصغر رفیعی جم (شاید وقتی دیگر)

بهترین تدوین: روح الله امامی (کانی مانگا)

بهترین موسیقی متن: فرهاد فخرالدینی (پرستار شب)

بهترین بازیگر نقش دوم مرد: سعید پورصمیمی (تحفه‌ها)

بهترین بازیگر نقش دوم زن: آنیک شفرازیان (سرزمین آرزوها)

بهترین طراح صحنه: محسن شاه ابراهیمی، سعید جلالی (پرستار شب)

بهترین صدابرداری: پرویز آبنار و مسعود بهنام (آنسوی آتش)

بهترین جلوه‌های ویژه: محمدرضا شرف‌الدین (کانی مانگا)

بهترین بازیگر خردسال: عطیه معصومی (پرنده کوچک خوشبختی)

جایزه ویژه هیات داوران: مهدی اسدی (شیرک)

 

برگزیدگان هفتمین جشنواره فیلم فجر (بهمن ۱۳۶۷)
********************************
بهترین فیلم: در مسیر تندباد (مسعود جعفری جوزانی)

جایزه ویژه برای فیلم اول: نارونی (سعید ابراهیمی فر)

جایزه ویژه برای فیلم دوم: دیده بان (ابراهیم حاتمی‌کیا)

بهترین کارگردانی: محسن مخملباف (بای سیکل ران)

بهترین فیلمنامه: محسن مخملباف (بای سیکل ران)

دیپلم افتخار: امرالله احمدجو (شاخه‌های بید)

بهترین بازیگر نقش اول مرد: عزت الله انتظامی (گراند سینما)

بهترین بازیگر نقش اول زن: رویا نونهالی (عروسی خوبان)

دیپلم افتخار: فریماه فرجامی (سرب)

بهترین فیلمبرداری: محمود کلاری (سرب)

بهترین تدوین: ژیلا ایپکچی (نارونی)

بهترین موسیقی متن: مجید انتظامی (بای سیکل ران)

بهترین بازیگر نقش دوم مرد: محمود جعفری (زرد قناری، شاخه‌های بید)

بهترین بازیگر نقش دوم زن: فاطمه معتمدآریا (برهوت)

بهترین طراح صحنه: محسن مخملباف (بای سیکل ران)

بهترین چهره پردازی:جلال معیریان (سرب)

بهترین صداگذاری و میکس: اسحاق خانزادی (در مسیر تندباد)

بهترین صدابرداری: بهروز معاونیان، اصغر شاهوردی (نارونی)

بهترین جلوه‌های ویژه: محمدرضا شرف الدین، مهدی شعرای نجاتی (انسان و اسلحه)

 

برگزیدگان هشتمین جشنواره فیلم فجر (بهمن ۱۳۶۸)
 ********************************
بهترین فیلم: مهاجر (ابراهیم حاتمی‌کیا)

بهترین کارگردانی: داریوش مهرجویی (هامون)

بهترین فیلمنامه: داریوش مهرجویی (هامون)

دیپلم افتخار: اسماعیل خلج، محمد متوسلانی (جستجوگر)

دیپلم افتخار: ابراهیم حاتمی‌کیا (مهاجر)

بهترین بازیگر نقش اول مرد: خسرو شکیبایی (هامون)

بهترین بازیگر نقش اول زن: رقیه چهره آزاد (مادر)

بهترین فیلمبرداری: تورج منصوری (هامون)

بهترین تدوین: حسن حسندوست (هامون)

بهترین موسیقی متن: کریم گوگردچی (مهاجر)

بهترین بازیگر نقش دوم مرد: اکبر عبدی (مادر)

بهترین بازیگر نقش دوم زن: افسر اسدی (عبور از غبار)

بهترین طراح صحنه: مجید میرفخرایی (آخرین پرواز)

بهترین چهره پردازی: عبدالله اسکندری (مادر)

بهترین صداگذاری و میکس: محسن روشن (مهاجر)

بهترین صدابرداری: جهانگیر میرشکاری و حسن زاهدی (زیر بامهای شهر)

بهترین جلوه‌های ویژه: اصغر پورهاجریان (مهاجر)

 

برگزیدگان نهمین جشنواره فیلم فجر (بهمن ۱۳۶۹)
 ********************************
بهترین فیلم: آپارتمان شماره ۱۳ (یدالله صمدی)

جایزه ویژه هیات داوران: نقش عشق (شهریار پارسی پور)

دیپلم افتخار: دو فیلم با یک بلیط (داریوش فرهنگ)

بهترین کارگردانی: واروژ کریم مسیحی (پرده آخر)

دیپلم افتخار: بهروز افخمی (عروس)

بهترین فیلمنامه: یدالله صمدی (آپارتمان شماره ۱۳)

بهترین بازیگر نقش اول مرد: مهدی هاشمی (دو فیلم با یک بلیط)

بهترین بازیگر نقش اول زن: فریماه فرجامی (پرده آخر)

بهترین فیلمبرداری: اصغر رفیعی جم (پرده آخر)

بهترین تدوین: محمدرضا مویینی (عروس)

بهترین موسیقی متن: بابک بیات (عروس)

بهترین بازیگر نقش دوم مرد: سعید پورصمیمی (پرده آخر)

بهترین بازیگر نقش دوم زن: نیکو خردمند (پرده آخر)

بهترین طراح صحنه: حسن فارسی (پرده آخر)

بهترین چهره پردازی: مسعود ولدبیگی، مژده شمسایی (پرده آخر)

بهترین صداگذاری و میکس: محسن روشن (چشم شیشه‌ای)

بهترین صدابرداری: پرویز آبنار (پرده آخر)

بهترین جلوه‌های ویژه: ایرج تقی‌پور (سایه خیال)

 

برگزیدگان دهمین جشنواره فیلم فجر (بهمن ۱۳۷۰)
 ********************************
بهترین فیلم: نیاز (علیرضا داودنژاد)

جایزه ویژه هیات داوران: مسافران (بهرام بیضایی)

بهترین کارگردانی: رخشان بنی اعتماد (نرگس)

بهترین فیلمنامه: اصغر عبداللهی، حسن قلی زاده (خانه خلوت)

دیپلم افتخار: سید مهدی شجاعی، مجید مجیدی (بدوک)

دیپلم افتخار: مهدی فخیم زاده (شتابزده)

بهترین بازیگر نقش اول مرد: فرامرز صدیقی (دادستان)

با تقدیراز: عزت الله انتظامی (ناصرالدین شاه اکتور سینما، خانه خلوت)

بهترین بازیگر نقش اول زن: جمیله شیخی (مسافران)

با تقدیر از: فریماه فرجامی (نرگس)

با تقدیر از: ماهایا پطروسیان (دیگه چه خبر؟)

بهترین فیلمبرداری: مهرداد فخیمی (مسافران)

دیپلم افتخار: حسین جعفریان (نرگس)

بهترین تدوین: محسن مخملباف، داود یوسفیان (ناصرالدین شاه اکتور سینما)

بهترین موسیقی متن: محمدرضا علیقلی (نرگس)

با تقدیر از: مجید انتظامی (ناصرالدین شاه اکتور سینما)

بهترین بازیگر نقش دوم مرد: مجید مظفری (مسافران)

با تقدیر از: جهانگیر فروهر (خانه خلوت)

بهترین بازیگر نقش دوم زن: فاطمه معتمدآریا (مسافران)

با تقدیر از: پروین سلیمانی (دیگه چه خبر؟)

بهترین طراح صحنه: حسن فارسی (ناصرالدین شاه اکتور سینما)

بهترین چهره پردازی: عبدالله اسکندری (ناصرالدین شاه اکتور سینما)

با تقدیر از: جلال معیریان (اوینار)

بهترین صداگذاری و میکس: روبیک منصوری (پوتین)

با تقدیر از: محسن روشن (ناصرالدین شاه اکتور سینما)

بهترین صدابرداری: محمود سماک باشی (مسافران)

با تقدیر از: پرویز آبنار (نرگس)

بهترین جلوه‌های ویژه: محمدرضا شرف‌الدین (هور در آتش)

 

برگزیدگان یازدهمین جشنواره فیلم فجر (بهمن ۱۳۷۱)
********************************

بهترین فیلم: از کرخه تا راین (ابراهیم حاتمی کیا)
بهترین کارگردانی: سیروس الوند (یکبار برای همیشه)
جایزه ویژه هیات داوران: کیومرث پوراحمد (شرم، صبح روز بعد)
بهترین فیلمنامه: داریوش مهرجویی (سارا)
بهترین بازیگر نقش اول مرد: فرامرز قریبیان (بندر مه آلود)
بهترین بازیگر نقش اول زن: فاطمه معتمدآریا (یکبار برای همیشه)
بهترین فیلمبرداری: رضا رضی (پرواز را بخاطر بسپار)
بهترین تدوین: مهدی رجائیان (ردپای گرگ)
بهترین موسیقی متن: کیوان جهانشاهی (سایه‌های هجوم)
دیپلم افتخار: مجید انتظامی (از کرخه تا راین، راز خنجر)
بهترین بازیگر نقش دوم مرد: جهانبخش سلطانی (شرم)
دیپلم افتخار: صادق صفایی (از کرخه تا راین)
بهترین بازیگر نقش دوم زن: یاسمین ملک نصر (سارا)
دیپلم افتخار: پروین دخت یزدانیان (شرم، صبح روز بعد)
بهترین طراح صحنه: رضا علاقمند و سعید مترصد (هنرپیشه)
بهترین چهره پردازی: مسعود ولدبیگی (از کرخه تا راین)
بهترین صداگذاری و میکس: محسن روشن (بر بال فرشتگان)
بهترین صدابرداری: جهانگیر میرشکاری و ساسان باقرپور (هنرپیشه)
بهترین جلوه‌های ویژه: رضا رستگار و مصطفی رستگار (بر بال فرشتگان)


برگزیدگان دوازدهمین جشنواره فیلم فجر (بهمن ۱۳۷۲)
********************************

بهترین فیلم: هیچ فیلمی به عنوان بهترین فیلم معرفی نشد.

جایزه ویژه هیات داوران: حماسه مجنون (جمال شورجه)

جایزه ویژه هیات داوران: تیک تاک (محمدعلی طالبی)

دیپلم افتخار: آخرین شناسایی (علی شاه حاتمی)

بهترین کارگردانی: محمد بزرگ نیا (جنگ نفت کش‌ها)

بهترین فیلمنامه: هوشنگ مرادی کرمانی، محمدعلی طالبی (تیک تاک)

با تقدیر از: مهدی فخیم زاده (همسر)

بهترین بازیگر نقش اول مرد: عزت الله انتظامی (روز فرشته)

بهترین بازیگر نقش اول زن: فاطمه معتمدآریا (همسر)

دیپلم افتخار: پروین دخت یزدانیان (نان و شعر)

بهترین فیلمبرداری: حسن پویا (چشم شیطان)

بهترین تدوین: حسین زندباف (چشم شیطان)

بهترین موسیقی متن: ناصر چشم آذر (بلندیهای صفر، چشم شیطان)

دیپلم افتخار: پل هرتل (خاکستر سبز)

بهترین بازیگر نقش دوم مرد: جعفر دهقان (حماسه مجنون)

با تقدیر از: مهدی فخیم زاده (تاواریش)

بهترین بازیگر نقش دوم زن: نیکو خردمند (بازیچه، زینت)

بهترین طراح صحنه: ملک جهان خزاعی (بلندیهای صفر)

بهترین چهره پردازی: عبدالله اسکندری، مهران روحانی (بلندیهای صفر)

بهترین صداگذاری و میکس: بهروز شهامت (حماسه مجنون)

بهترین صدابرداری: بهمن حیدری (همسر)

بهترین جلوه‌های ویژه: محسن روزبهانی (سجاده آتش)

بهترین بازیگر خردسال: امیر اسماعیلی (پایان کودکی)

 

برگزیدگان سیزدهمین جشنواره فیلم فجر (بهمن ۱۳۷۳)
********************************

بهترین فیلم: روز واقعه (شهرام اسدی)

جایزه ویژه هیات داوران: کیمیا (احمدرضا درویش)

دیپلم افتخار: حمله به اچ-۳ (شهریار بحرانی)

بهترین کارگردانی: داریوش مهرجویی (پری)

بهترین فیلمنامه: رخشان بنی اعتماد (روسری آبی)

دیپلم افتخار: احمدرضا درویش (کیمیا)

بهترین بازیگر نقش اول مرد: خسرو شکیبایی (کیمیا)

دیپلم افتخار: محمدرضا داودنژاد (خلع سلاح)

بهترین بازیگر نقش اول زن: مینا لاکانی (دیدار)

بهترین فیلمبرداری: علیرضا زرین دست (پری)

بهترین تدوین: حسین زندباف (حمله به اچ-۳)

بهترین موسیقی متن: مجید انتظامی (روز واقعه)

بهترین بازیگر نقش دوم مرد: علی مصفا (پری)

بهترین بازیگر نقش دوم زن: گلاب آدینه (روسری آبی)

بهترین طراح صحنه: مجید میرفخرایی (روز واقعه)

بهترین چهره پردازی: عبدالله اسکندری (آخرین بندر، روز واقعه)

بهترین صداگذاری و میکس: بهروز شهامت (ساز وستاره)

بهترین صدابرداری: بهروز معاونیان و اصغر شاهوردی (کیمیا)

بهترین جلوه‌های ویژه: محمدرضا شرف‌الدین (کیمیا)

دیپلم افتخار: ولی الله خاکدان (کاکادو)

 

برگزیدگان چهاردهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم فجر (اسفند ۱۳۷۴)
********************************

بهترین فیلم: پدر (مجید مجیدی)

جایزه ویژه هیات داوران: بازمانده (سیف الله داد)

دیپلم افتخار: دایره سرخ (جمال شورجه)

بهترین کارگردانی: کیومرث پوراحمد (خواهران غریب)

بهترین فیلمنامه:

بهترین بازیگر نقش اول مرد: محمد کاسبی (پدر)

دیپلم افتخار: پرویز پرستویی (لیلی با من است)

بهترین بازیگر نقش اول زن: فاطمه گودرزی (غزال)

دیپلم افتخار: افسانه بایگان (خواهران غریب)

بهترین فیلمبرداری: محمود کلاری (گبه)

بهترین تدوین:

بهترین موسیقی متن: حسین علیزاده (گبه)

بهترین بازیگر نقش دوم مرد: حسین یاری (آخرین مرحله)

بهترین بازیگر نقش دوم زن: پریوش نظریه (پدر)

بهترین طراح صحنه: جمشید آهنگرانی (خواهران غریب)

بهترین چهره پردازی: جلال معیریان (غزال)

بهترین صداگذاری و میکس: عباس رستگارپور و بهروز شهامت (گبه)

بهترین صدابرداری: نظام الدین کیایی (نون و گلدون)

بهترین جلوه‌های ویژه: جواد شریفی (دایره سرخ)



تاريخ : دوشنبه ٢۸ امرداد ۱۳٩٢ | ۱٠:٥٢ ‎ق.ظ | نویسنده : kourosh hasanpour | نظرات ()
.: Weblog Themes By VatanSkin :.