برگزیدگان پانزدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم فجر (بهمن ۱۳۷۵)
********************************

بهترین فیلم: بچه‌های آسمان (مجید مجیدی)

جایزه ویژه هیات داوران: سرزمین خورشید (احمدرضا درویش)

بهترین کارگردانی: مجید مجیدی (بچه‌های آسمان)

بهترین فیلمنامه: مجید مجیدی (بچه‌های آسمان)

بهترین بازیگر نقش اول مرد: ابوالفضل پورعرب (مردی شبیه باران)

دیپلم افتخار: احمد نجفی (هتل کارتن، توفان شن)

بهترین بازیگر نقش اول زن: گلچهره سجادیه (سرزمین خورشید)

دیپلم افتخار: لیلا حاتمی (لیلا)

بهترین فیلمبرداری: محمد آلادپوش (سرزمین خورشید)

بهترین تدوین: حسن حسندوست (بچه‌های آسمان)

بهترین موسیقی متن: بابک بیات (سرزمین خورشید، مردی شبیه باران)

دیپلم افتخار: فریدون شهبازیان (نامزدی)

بهترین بازیگر نقش دوم مرد: امین تارخ (ماه و خورشید)

بهترین بازیگر نقش دوم زن: جمیله شیخی (لیلا)

دیپلم افتخار: عذرا اسماعیلی (نامزدی)

بهترین طراح صحنه: امیر اثباتی (سرزمین خورشید)

بهترین چهره پردازی: جلال معیریان (توفان شن)

دیپلم افتخار: محسن موسوی (بچه‌های آسمان)

بهترین صداگذاری و میکس: مسعود بهنام، بهمن اردلان (براده‌های خورشید)

بهترین صدابرداری: جهانگیر میرشکاری (سرزمین خورشید)

بهترین جلوه‌های ویژه: محسن روزبهانی (سرزمین خورشید)

 

برگزیدگان شانزدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم فجر (بهمن ۱۳۷۶)
********************************

بهترین فیلم: آژانس شیشه‌ای (ابراهیم حاتمی‌کیا)

جایزه ویژه هیات داوران: بانوی اردیبهشت (رخشان بنی اعتماد)

دیپلم افتخار: درخت جان (فرهاد مهرانفر)

فیلم برگزیده تماشاگران: آژانس شیشه‌ای (ابراهیم حاتمی‌کیا)

بهترین کارگردانی: ابراهیم حاتمی‌کیا (آژانس شیشه‌ای)

دیپلم افتخار: فرهاد مهرانفر (درخت جان)

بهترین فیلمنامه: ابراهیم حاتمی‌کیا (آژانس شیشه‌ای)

بهترین بازیگر نقش اول مرد: پرویز پرستویی (آژانس شیشه‌ای)

دیپلم افتخار: امیر پایور(ابر و آفتاب)

بهترین بازیگر نقش اول زن: انیس شکوری (درخت جان)

بهترین فیلمبرداری: محمد داودی (تولد یک پروانه)

با تقدیر از: محمود کلاری (درخت گلابی)

بهترین تدوین: هایده صفی یاری (آژانس شیشه‌ای)

بهترین موسیقی متن: مجید انتظامی (آژانس شیشه‌ای)

بهترین بازیگر نقش دوم مرد: رضا کیانیان (آژانس شیشه‌ای)

دیپلم افتخار: حبیب رضایی (آژانس شیشه‌ای)

بهترین بازیگر نقش دوم زن: بیتا بادران (آژانس شیشه‌ای)

بهترین طراح صحنه: امیر اثباتی (بانوی اردیبهشت)

بهترین چهره پردازی: عبدالله اسکندری (ساحره)

بهترین صداگذاری و میکس: محمدرضا دلپاک (تولد یک پروانه)

بهترین صدابرداری: عباس رستگارپور (درخت جان)

با تقدیر از: محمود سماک باشی (آژانس شیشه‌ای)

بهترین جلوه‌های ویژه: سعید حاجی میری (اسکادران عشق)

 

برگزیدگان هفدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم فجر (بهمن ۱۳۷۷)
 ********************************

بهترین فیلم: هیوا (رسول ملاقلی پور)

جایزه ویژه هیات داوران: مصائب شیرین (علیرضا داودنژاد)

فیلم برگزیده تماشاگران: رنگ خدا (مجید مجیدی)

بهترین کارگردانی: رسول ملاقلی پور (هیوا)

با تقدیر از: مجید مجیدی (رنگ خدا)

بهترین فیلمنامه: تهمینه میلانی (دو زن)

دیپلم افتخار: حمید جبلی (پسر مریم)

بهترین بازیگر نقش اول مرد: محمدرضا فروتن (قرمز)

دیپلم افتخار: جمشید هاشم پور (هیوا)، محسن رمضانی (رنگ خدا)

بهترین بازیگر نقش اول زن: هدیه تهرانی (قرمز)

با تقدیر از: نیکی کریمی (دو زن)

بهترین فیلمبرداری: بهرام بدخشانی (هیوا)

دیپلم افتخار: حسین پویا (روبان قرمز)

بهترین تدوین: هایده صفی یاری (روبان قرمز)

با تقدیر از: حسین زندباف (هیوا)

بهترین موسیقی متن: حسین علیزاده (زشت و زیبا)

بهترین بازیگر نقش دوم مرد: حسین محجوب (رنگ خدا)

با تقدیر از: فردوس کاویانی (جنگجوی پیروز)

بهترین بازیگر نقش دوم زن: احترام السادات حبیبیان (مصائب شیرین)

با تقدیر از: کمند امیرسلیمانی (قرمز)

بهترین طراح صحنه: بهنار نازی، علی فداکار (هیوا)

بهترین چهره پردازی: مسعود ولدبیگی (زشت و زیبا)

بهترین صداگذاری و میکس: محمدرضا دلپاک (رنگ خدا)

بهترین صدابرداری: بهمن اردلان (هیوا)

بهترین جلوه‌های ویژه: محمدرضا شرف‌الدین (پرواز خاموش)


برگزیدگان هجدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم فجر (بهمن ۱۳۷۸)
********************************

بهترین فیلم: بوی کافور عطر یاس (بهمن فرمان آرا)

جایزه ویژه هیات داوران: بلوغ (مسعود جعفری جوزانی)

فیلم برگزیده تماشاگران: عروس آتش (خسرو سینایی)، متولد ماه مهر (احمدرضا درویش)

بهترین کارگردانی: بهمن فرمان آرا (بوی کافور عطر یاس)

دیپلم افتخار: سید رضا میرکریمی (کودک و سرباز)

بهترین فیلمنامه: حمید فرخ‌نژاد، خسرو سینایی (عروس آتش)

بهترین بازیگر نقش اول مرد: فرامرز قریبیان (مرد بارانی)

دیپلم افتخار: حسین یاری (بلوغ)

بهترین بازیگر نقش اول زن: میترا حجار (متولد ماه مهر)

بهترین فیلمبرداری: محمود کلاری (بوی کافور عطر یاس)

دیپلم افتخار: علی اللهیاری (دست‌های آلوده)

بهترین تدوین: مرحوم روح الله امامی (بلوغ)

بهترین موسیقی متن: احمد پژمان (بوی کافور عطر یاس)

بهترین بازیگر نقش دوم مرد: حمید فرخ نژاد (عروس آتش)

بهترین بازیگر نقش دوم زن: رویا نونهالی (بوی کافور عطر یاس)

دیپلم افتخار: سلیمه رنگزن (عروس آتش)

بهترین طراح صحنه: ژیلا مهرجویی (بوی کافور عطر یاس)

بهترین چهره پردازی: مهرداد شکرابی (بوی کافور عطر یاس)

بهترین صداگذاری و میکس: اسحاق خانزادی (اعتراض)

بهترین صدابرداری: جهانگیر میرشکاری (متولد ماه مهر)

 

برگزیدگان نوزدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم فجر (بهمن ۱۳۷۹)
********************************

بهترین فیلم: باران (مجید مجیدی)

جایزه ویژه هیات داوران: زیر نور ماه (سید رضا میرکریمی)

فیلم برگزیده تماشاگران: سگ کشی (بهرام بیضایی)

بهترین کارگردانی: مجید مجیدی (باران)

دیپلم افتخار: همایون اسعدیان (آخر بازی)

بهترین فیلمنامه: بهرام بیضایی (سگ کشی)

بهترین بازیگر نقش اول مرد: حسین عابدینی (باران)

دیپلم افتخار: پرویز پورحسینی (مریم مقدس)

بهترین بازیگر نقش اول زن: ثریا قاسمی (مارال)

بهترین فیلمبرداری: اصغر رفیعی جم (سگ کشی)

دیپلم افتخار: حمید خضوعی ابیانه (زیر نور ماه)

بهترین تدوین: محمدرضا مویینی (پارتی)

بهترین موسیقی متن: احمد پژمان (باران)

بهترین بازیگر نقش دوم مرد: داریوش ارجمند (سگ کشی)

دیپلم افتخار: محمود نظرعلیان (زیر نور ماه)

بهترین بازیگر نقش دوم زن: ماهایا پطروسیان (هفت پرده)

بهترین طراحی صحنه و صحنه آرایی: ایرج رامین فر (سگ کشی)

طراحی دکور و لباس: عبدالحمید قدیریان (مریم مقدس)

بهترین چهره پردازی: عبدالله اسکندری (مسافر ری)

بهترین صداگذاری و میکس: محمدرضا دلپاک (باران)

بهترین صدابرداری: یدالله نجفی (باران)

 

برگزیدگان بیستمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم فجر (بهمن ۱۳۸۰)
********************************

بهترین فیلم: خانه‌ای روی آب (بهمن فرمان آرا)

جایزه ویژه هیات داوران: کاغذ بی خط (ناصر تقوایی)

فیلم برگزیده تماشاگران: ارتفاع پست (ابراهیم حاتمی‌کیا)

بهترین کارگردانی: رسول صدرعاملی (من ترانه 15 سال دارم)

جایزه ویژه: ناصر رفایی (امتحان)

بهترین فیلمنامه: من ترانه ۱۵ سال دارم (کامبوزیا پرتوی، رسول صدرعاملی)

بهترین بازیگر نقش اول مرد: رضا کیانیان (خانه‌ای روی آب)

دیپلم افتخار: حمید جبلی (خواب سفید)

بهترین بازیگر نقش اول زن: ترانه علیدوستی (من ترانه پانزده سال دارم)

دیپلم افتخار: گوهر خیراندیش (ارتفاع پست)

بهترین فیلمبرداری: محمد آلادپوش (ایستگاه متروک)

بهترین تدوین: بهرام دهقانی (قارچ سمی)

بهترین موسیقی متن: ناصر چشم آذر (قارچ سمی)

بهترین بازیگر نقش دوم مرد: عزت‌الله انتظامی (خانه‌ای روی آب)

دیپلم افتخار: حسن شیدایی (آرزوهای زمین)

بهترین بازیگر نقش دوم زن: بهناز جعفری (خانه‌ای روی آب)

دیپلم افتخار: مهتاب نصیرپور (من ترانه پانزده سال دارم)

بهترین طراحی صحنه: ژیلا مهرجویی (خانه‌ای روی آب)

بهترین چهره پردازی: علی عابدینی (من ترانه پانزده سال دارم)

بهترین صداگذاری و میکس: محمدرضا دلپاک (سفر به فردا)

بهترین صدابرداری: یدالله نجفی، ناصر شکوهی نیا (امتحان)

بهترین جلوه‌های ویژه: محمدرضا شرف‌الدین (قارچ سمی)

 

برگزیدگان بیست و یکمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر (بهمن ۱۳۸۱)
********************************

بهترین فیلم: دیوانه از قفس پرید (احمدرضا معتمدی)

جایزه ویژه هیات داوران: فرش باد (کمال تبریزی)

فیلم برگزیده تماشاگران: فرش باد (کمال تبریزی)

بهترین از میان آثار هنر و تجربه: نامه‌های باد (علیرضا امینی)

بهترین دستاورد فنی و هنری:

موسیقی: مجید انتظامی (دیوانه از قفس پرید)

فیلمبرداری: حمید خضوعی ابیانه (اینجا چراغی روشن است)

بهترین فیلم کوتاه: طعم خاک (شهرام شاه حسینی)

بهترین فیلم مستند: کشتی نوح (سودابه باباگپ)

دیپلم افتخار: جان مرجان (سیدمانی میرصادقی)

بهترین فیلم اول: کاگومان (محمد رسول اف)

بهترین کارگردانی: رضا میرکریمی (اینجا چراغی روشن است)

بهترین فیلمنامه: پرویز شهبازی (نفس عمیق)

بهترین بازیگر نقش اول مرد: حبیب رضایی (اینجا چراغی روشن است)

بهترین بازیگر نقش اول زن: نیکی کریمی (دیوانه از قفس پرید، واکنش پنجم)

 

برگزیدگان بیست و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر (بهمن ۱۳۸۲)
********************************

بهترین فیلم: میهمان مامان (داریوش مهرجویی)

فیلم منتخب تماشاگران: مارمولک (کمال تبریزی) با ۹۳ درصد آرا

جایزه ویژه اول هیئت داوران: رخشان بنی اعتماد (ننه گیلانه)

بهترین اثر هنر و تجربه: قدمگاه (محمدمهدی عسگرپور)

بهترین فیلم اول و دوم: بوتیک (حمید نعمت الله)

بهترین کارگردانی: احمدرضا درویش (دوئل)

بهترین فیلم‌نامه: مارمولک (پیمان قاسم خانی)

بهترین بازیگر نقش اول مرد: بهرام رادان (شمعی در باد)

دیپلم افتخار: رضا ناجی (او)

جایزه ویژه هیئت داوران: پرویز پرستویی (مارمولک)

بهترین بازیگر نقش اول زن: گوهر خیراندیش (رسم عاشق کشی)

بهترین بازیگر نقش دوم مرد: کامبیز دیرباز (دوئل)

بهترین بازیگر نقش دوم زن: مریلا زارعی (سربازهای جمعه)

بهترین فیلمبرداری: بهرام بدخشانی (دوئل)

بهترین تدوین: مصطفی خرقه پوش (دوئل)

بهترین موسیقی متن: محمدرضا علیقلی (خداحافظ رفیق)

بهترین طراحی صحنه و لباس: امیر اثباتی (دوئل)

بهترین صداگذاری: مسعود بهنام، حمید نقیبی (دوئل)

بهترین صدابرداری: حسن زاهدی (شهر زیبا)

بهترین چهره‌پردازی: مهرداد میرکیانی (روایت سه گانه، قدمگاه)

بهترین جلوه‌های ویژه: محسن روزبهانی (دوئل)

بهترین فیلم کوتاه: طوفان سنجاقک (شهرام مکری)

بهترین فیلم مستند: آقایان پرنده (رضا بهرامی نژاد)

دیپلم افتخار: پنجره (بهزاد رسول زاده)

دیپلم افتخار: کاشفان نفت (هرمز امانی)

لوح تقدیر دبیر جشنواره برای فیلم برگزیده میمهان: سیزده گربه روی شیروانی (علی عبدالعلی‌زاده) به‌خاطر توجه و به‌کارگیری جلوه‌های ویژه

 

برگزیدگان بیست و سومین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر (بهمن ۱۳۸۳)
********************************

بهترین فیلم: خیلی دور، خیلی نزدیک (رضا میرکریمی)

جایزه ویژه هیات داوران: محمد بزرگ نیا (جایی برای زندگی)

جایزه ویژه هیات داوران: کمال تبریزی (یک تکه نان)

فیلم برگزیده تماشاگران: بید مجنون (مجید مجیدی)

بهترین اثر هنر و تجربه: کیانوش عیاری (بیدار شو آرزو)

بهترین فیلم کوتاه: تنها صداست (امیر حشمتی)

تقدیر: ائتلاف (علی اکبر صادقی)

تقدیر: تولد (حمید نویم)

بهترین کارگردانی: مجید مجیدی (بید مجنون)

بهترین فیلمنامه: کامبوزیا پرتوی (کافه ترانزیت)

تقدیر: مژگان فرح آورمقدم (ما همه خوبیم)

بهترین بازیگر نقش اول مرد: پرویز پرستویی (بید مجنون)

تقدیر: جهانگیر الماسی (پشت پرده مه)

بهترین بازیگر نقش اول زن: فرشته صدرعرفایی (کافه ترانزیت)

بهترین فیلمبرداری: حمید خضوعی ابیانه (خیلی دور، خیلی نزدیک)

بهترین تدوین: سعید شاهسواری (ما همه خوبیم)

بهترین موسیقی متن: محمدرضا علیقلی (خیلی دور، خیلی نزدیک)

بهترین بازیگر نقش دوم مرد: خسرو شکیبایی(فیلم سالاد فصل)

دیپلم افتخار: علیرضا شیخ الاسلامی(پشت پرده مه)

تقدیر: اسماعیل خلج (یک تکه نان)

بهترین بازیگر نقش دوم زن: لیلا زارع (ما همه خوبیم)

بهترین طراحی صحنه و لباس: امیر اثباتی( خیلی دور، خیلی نزدیک)

بهترین چهره پردازی: محمد قومی (خیلی دور، خیلی نزدیک)

بهترین صداگذاری و میکس: بهمن اردلان (خیلی دور، خیلی نزدیک)

بهترین صدابرداری: یدالله نجفی (بید مجنون)

بهترین جلوه‌های ویژه: نجف فتاحی (جایی برای زندگی)

 

برگزیدگان بیست و چهارمین جشنواره فیلم فجر (بهمن ۱۳۸۴)
********************************

بهترین فیلم: به نام پدر (ابراهیم حاتمی کیا)

جایزه ویژه هیات داوران: عصر جمعه (مونا زندی حقیقی)

جایزه ویژه هیات داوران: شاهد احمدلو (چند میگری گریه کنی؟)

بهترین فیلم هنر و تجربه : سفر به هیدالو (مجتبی راعی)

بهترین فیلم کوتاه داستانی : با او (نقی نعمتی)

بهترین فیلم اول : عصر جمعه (مونا زندی حقیقی)

بهترین فیلم دوم : شاهزاده ایرانی (محمد نوری زاد)

بهترین کارگردانی : اصغر فرهادی (چهارشنبه سوری)

بهترین فیلمنامه :

دیپلم افتخار: به آهستگی (پرویز شهبازی)

دیپلم افتخار: به نام پدر (ابراهیم حاتمی‌کیا)

دیپلم افتخار فیلمنامه اقتباسی: شاهزاده ایرانی (محمد نوری زاد)

بهترین بازیگر نقش اول مرد: پرویز پرستویی (به نام پدر)

دیپلم افتخار بازیگر خردسال: سمیر وزیریان (هوو)

بهترین بازیگر نقش اول زن: هدیه تهرانی (چهارشنبه سوری)

بهترین فیلمبرداری: محمد داوودی (زمستان است)

بهترین تدوین: هایده صفی یاری (چهارشنبه سوری)

بهترین موسیقی متن: محمد رضا درویشی (شهر آشوب)

بهترین بازیگر نقش دوم مرد: حمید لولایی (چند می‌گیری گریه کنی؟)

بهترین بازیگر نقش دوم زن: مهتاب نصیر پور (به نام پدر)

تقدیر: ترانه علیدوستی (چهارشنبه سوری)

بهترین طراحی صحنه و لباس: ایرج رامین فر (شاهزاده ایرانی)

بهترین چهره پردازی: مهرداد میر کیانی (به نام پدر)

بهترین صداگذاری و میکس: محمد رضا دلپاک (زمان می‌ایستد)

بهترین صدابرداری: یدالله نجفی و ناصر شکوهی نیا (زمستان است)

بهترین جلوه‌های ویژه: محسن روزبهانی (شهرآشوب)

 

برگزیدگان بیست و پنجمین جشنواره فیلم فجر (بهمن ۱۳۸۵)
********************************

بهترین فیلم: روز سوم (علیرضا جلالی)

بهترین فیلم کوتاه داستانی: وزن بودن (حمید بهرامی)

دیپلم افتخار: ویزیت (ناصر ناصرپور)

بهترین فیلم مستند: خاطرات یک هفتاد و پنج ساله (محمدرضا اصلانی)

دیپلم افتخار: تهران انار ندارد (مسعود بخشی)

بهترین کارگردان مستند: مسعود بخشی (تهران انار ندارد)

دیپلم افتخار: مهرداد اسکویی (روزهای بی تقویم)

بهترین تحقیق و پژوهش مستند:

پیروز کلانتری (تهران، چند درجه ریشتر)

محمدرضا اصلانی (خاطرات یک هفتادو پنج ساله)

بهترین کارگردانی:

جایزه ویژه هیات داوران: محمدحسین لطیفی (روز سوم)

جایزه ویژه هیات داوران: امیرشهاب رضویان (مینای شهر خاموش)

بهترین فیلمنامه: رخشان بنی اعتماد، فرید مصطفوی، محسن عبدالوهاب و نغمه ثمینی (خون بازی)

بهترین بازیگر نقش اول مرد: بهرام رادان (سنتوری)

دیپلم افتخار: خسرو شکیبایی (اتوبوس شب)

تقدیر: عزت الله انتظامی (مینای شهر خاموش)

بهترین بازیگر نقش اول زن: باران کوثری (خون بازی و روز سوم)

بهترین فیلمبرداری: حمید خضوعی ابیانه (پا برهنه در بهشت)

سیمرغ بلورین ویژه هنر و تجربه: محمود کلاری (خون بازی)

بهترین تدوین: سپیده عبدالوهاب (خون بازی)

دیپلم افتخار: محمدعلی سجادی (مخمصه)

بهترین موسیقی متن:

دیپلم افتخار: کامبیز روشن‌روان (بچه‌های ابدی)

بهترین بازیگر نقش دوم مرد: افشین هاشمی (پا برهنه در بهشت)

بهترین بازیگر نقش دوم زن: پانته‌آ بهرام (بچه‌های ابدی)

بهترین طراحی صحنه و لباس: محسن نوروزی (روز سوم)

بهترین چهره پردازی: مهرداد میرکیانی (خون بازی)

بهترین صدابرداری: حسن زاهدی و داریوش صادقپور (پا برهنه در بهشت)

بهترین جلوه‌های ویژه: محسن روزبهانی و علاء الدین پژهان (قاعده بازی)

جایزه ویژه سینمای ملی ایران به نگاه ملی: فرش ایرانی (کار گروهی ۱۵ تن از کارگردانان برجسته ایران) تهیه کننده: سید رضا میرکریمی

تقدیر: وحید موسائیان (سرزمین گمشده)

تقدیر: منوچهر طیاب (دریای پارس)

تقدیر: محمدرضا اصلانی (خاطرات پیرمرد ۷۵ ساله)

تقدیر: تک درختها (سعید ابراهیمی فر)

تقدیر: مینای شهر خاموش (امیرشهاب رضویان)

تقدیر: روز سوم (محمدحسین لطیفی)

 

برگزیدگان بیست و ششمین جشنواره فیلم فجر (بهمن ۱۳۸۶)
********************************

بهترین فیلم از نگاه ملی (شرقی, دینی و ایرانی)

سیمرغ زرین: فرزند خاک (سید احمد میرعلایی )

پلاک طلایی سیمرغ:هفت رخ فرخ ایران(حسین حضرتی وفرزین رضائیان)

سیمرغ بلورین ویژه تماشاگران : همیشه پای یک زن در میان است (کارگردان: کمال تبریزی - تهیه کننده محسن علی اکبری)

بهترین فیلم:

سیمرغ بلورین: به همین سادگی (سیدرضا میرکریمی )

بهترین کارگردانی

سیمرغ بلورین: مجید مجیدی (آواز گنجشک ها)

دیپلم افتخار: خسرو معصومی (باد در علفزار می پیچد)

بهترین فیلمنامه :

سیمرغ بلورین: سیدرضا میرکریمی و شادمهر راستین (به همین سادگی)


بهترین بازیگر نقش اول مرد:

سیمرغ بلورین: امین حیایی (شب)

دیپلم افتخار: شهاب حسینی (محیا)

بهترین بازیگر نقش اول زن:

سیمرغ بلورین: هنگامه قاضیانی (به همین سادگی)


سیمرغ ویژه هیات داوران برای یک عمر دست آورد فنی و هنری: علیرضا زرین دست

بهترین فیلمبرداری:

سیمرغ بلورین: حسین جعفریان (دیوار)

بهترین تدوین:

سیمرغ بلورین: حسن حسندوست (آواز گنجشک ها)


بهترین موسیقی متن:

سیمرغ بلورین: حسین علیزاده (آواز گنجشک ها)


بهترین صدای فیلم:

سیمرغ بلورین: ایرج شهزادی (فیلم آتش سبز)


طراحی صحنه و لباس:

سیمرغ بلورین: ژیلا مهرجوی و شعله نواب تهرانی (آتش سبز)


بهترین جلوه‌های ویژه:

سیمرغ بلورین: حسین طلابیگی (پرچم‌های قلعه کاوه)

بهترین چهره پردازی:

سیمرغ بلورین: سعید ملکان (آواز گنجشک ها)


بهترین بازیگر زن نقش مکمل:

سیمرغ بلورین: مهتاب نصیرپور (فرزند خاک)


بهترین بازیگر مرد نقش مکمل:

سیمرغ بلورین: محسن طنابنده (استشهادی برای خدا)


لوح سپاس و پلاک طلایی سیمرغ از نگاه ملی: آتش سبز


بهترین فیلم اول جشنواره:

سیمرغ بلورین: در میان ابرها (سید روح الله حجازی)


بهترین فیلم کوتاه داستانی:

سیمرغ بلورین: بومرنگ (داریوش غریب زاده)

دیپلم افتخار: چاوش (فرخ حنیفه نژاد زیبایی)

دیپلم افتخار: در خانه ما (مریم کشکولی نیا)


بهترین مستند کوتاه:

سیمرغ بلورین: ترانه اندوهگین کوهستان (حامد خسروی)

دیپلم افتخاربرای نگارش گفتار متن فیلم: روز حادثه (محمدعلی فارسی)

دیپلم افتخار برای پژوهش علمی و فرهنگی: روشنان (محسن رمضان زاده)

دیپلم افتخار برای نوآوری و تجربه جدید و ترکیب خلاقانه مستند و پویانمایی: سیانوزه (رخساره قائم مقامی)

 


مستندهای بلند:

سیمرغ بلورین: تینار (مهدی منیری)

دیپلم افتخار: هفت رخ فرخ ایران (فرزین رضائیان)

 

برگزیدگان بیست و هفتمین جشنواره فیلم فجر (بهمن ۱۳۸۷)
********************************
 
بهترین فیلم از نگاه ملی

سیمرغ زرین: به کبودی یاس (جواد اردکانی )
پلاک طلایی سیمرغ: زادبوم (ابوالحسن داودی)
پلاک طلایی سیمرغ: کودک و فرشته (مسعود نقاش‌زاد)
سیمرغ بلورین ویژه تماشاگران : بی‌پولی (تهیه کننده مصطفی شایسته) - درباره الی (تهیه کننده اصغر فرهادی و سیدمحمود رضوی)

بهترین فیلم:
سیمرغ بلورین: تردید ((تهیه کننده: سعید سعدی کارگردان: واروژ کریم‌مسیحی)

بهترین کارگردانی
سیمرغ بلورین: اصغر فرهادی (درباره الی)
دیپلم افتخار: عبدالرضا کاهانی

بهترین فیلمنامه :
سیمرغ بلورین: ابوالحسن داودی فرید مصطفوی (زادبوم)
سیمرغ بلورین اقتباسی: واروژ کریم مسیحی (تردید)
بهترین بازیگر نقش اول مرد:
سیمرغ بلورین: شهاب حسینی (سوپراستار)
بهترین بازیگر نقش اول زن:
سیمرغ بلورین: لیلا حاتمی (بی‌پولی)
بهترین فیلمبرداری:
سیمرغ بلورین: مرتضی پورصمدی (شبانه روز
بهترین تدوین:
سیمرغ بلورین: بیضایی سپیده عبدالوهاب
بهترین موسیقی متن:
سیمرغ بلورین: کارن همایونفر (زادبوم)
بهترین صدای فیلم:
سیمرغ بلورین: ایرج شهزادی (فیلم آتش سبز)
طراحی صحنه و لباس:
سیمرغ بلورین: آتوسا قلمفرسایی و ایرج رامین‌فر (وقتی همه خوابیم)
بهترین جلوه‌های ویژه:
سیمرغ بلورین: داود رسولیان (به کبودی یاس)
بهترین چهره پردازی:
سیمرغ بلورین: سعید ملکان (وقتی همه خوابیم)
بهترین بازیگر زن نقش مکمل:
سیمرغ بلورین: مهتاب کرامتی (بیست)
بهترین بازیگر مرد نقش مکمل:
سیمرغ بلورین: علیرضا خمسه (بیست)

بهترین فیلم کوتاه داستانی:
سیمرغ بلورین: خانه فاطمه کجاست؟ (فریدون نجفی)
دیپلم افتخار: کلیدهای رویا (سارا نامجو)

 



تاريخ : دوشنبه ٢۸ امرداد ۱۳٩٢ | ۱٠:٥٤ ‎ق.ظ | نویسنده : kourosh hasanpour | نظرات ()
.: Weblog Themes By VatanSkin :.