آ

 آبکار کلارا : مجلس شیخ صنعان - دختر ترسا

آتشزاد محمدرضا  :

 آرزو (نگارگر) : از آثار آرزو قلمدانی بر جا مانده است که یک روی آن تصویر مسیح پیامبر مسیحی و روی دیگرش گروهی در حال نیایش خداوند نقاشی شده است.

اسماعیل آشتیانی  : تابلویهای تک چهرهٔ خود وی، نامه نویس، بهلول درخواب، پرنده‌های تیر خورده، نوازنده آکوردئون ، تریاکی ها قهوه خانه، حافظ .بقیهٔ آثار او عبارت است از: سفرنامه اروپا، اختراع الفبایی بر مبنای حروف فارسی برای اصلاح خط، مناظر و مرایا، ادعیه قرآن یا احسن الادعیة، تصحیح دیوانهای منوچهری دامغانی و امیرخسرو دهلوی، نماز در اسلام، منتخبات رباعیات خیام، ترانه‌های باباطاهر، صائب، حافظ و شرح حال و تاریخ حیات کمال الملک. واپسین اثر نقاشی او تک چهرهٔ همسرش است که ناتمام مانده. آشتیانی در ۱۰ اردیبهشت ۱۳۴۹ ش در تهران در گذشت.

آیدین آغداشلو : (زاده ۸ آبان ۱۳۱۹ در رشت) نقاش، نویسنده، منتقد فیلم و طراح هنرمند معاصر ایران است.

 آقا میرک : مواجه فردوسی با سه شاعر غزنه - بازگشت شاپور به نزد خسرو

آقاپور شهلا  : شاعر، نقاش و مجسمه ساز

 الف

ابریشمی حسام  : تأسیس انجمن هنرهای تجسمی "سیوا"

اربابی شهلا : (زاده ۱۳۲۳، شیراز) نقاش ایرانی)

اردبیلی برجعلی  :به دلیل علاقه شدید به نقاشی و ممارست درآن ازشاگردان ممتاز و پرآوازه سلطان محمدتبریزی  بوده‌است. با اساتید بنام آن دوره چون محمد بیگ وحسین قزوینی درکتابخامه شاهی (دربار) افتخارشاگردی سلطان محمد راداشتند.درآنجابه پدیدآوردن مناظر و آثار زیبای نقاشی می‌پرداختند.

 اسماعیل‌زاده حسن  : از جمله می‌توان به نقاشی‌هایی بر اساسِ ماجرایِ سیاوش در شاهنامه، آیین‌هایِ شب یلدا و حنابندان و نیز جنگ‌هایِ علی ابن ابی‌طالب اشاره کرد.

  علیرضا اسپهبد : مشهور به چلیپا یکی از مشهورترین آثار اسپهبد طرح جلد ثابت مجموعه اشعار احمد شاملو بود. وی  همچنین طراح مجله «کتاب جمعه» به سردبیری شاملو بود.

اشرف مازندرانی محمدسعید  : زاده‌ی سال‌های ۱۰۳۰ تا ۱۰۳۵ قمری، (درگذشتهٔ ۱۱۱۶هجری قمری در مونگر) از شاعران پارسی‌گو در اواخر قرن یازدهم و اوایل دوازدهم هجری بود که در خوش‌نویسی و نقاشی نیز دستی داشت.

 اطمینانی بابک  : بابک اطمینانی در سال ۱۳۳۵ در تهران زاده شد.

 ابوالحسن اعتصامی : از آثار دیگر ابوالحسن اعتصامی، در زمینۀ نقاشی، تابلوهای خرابه در دولت آباد، خانه روستائی در نیاوران، و شفاعت پاستور ازناپلئون است.

 الخاص هانیبال  : الخاص تاکنون به جز هزاران تابلوی کوچک و بزرگ، ۳۰۰ متر مربع نقاشی دیواری و نیز ۳ پردهٔ ۱۵ قطعه‌ای و  ۴ پردهٔ ۸ قطعه‌ایآفریده‌است. یکی از مهم‌ترین  آثار هانیبال تابلوی ۱۵ قطعه‌ای آفرینش می‌باشد. وی در سال ۱۳۸۱ در موزهٔ  آزادی ۵۰ سال نقاشی خود را (۳ سال دیرتر) جشن گرفت

 الهی بیژن  : نقاش و شاعر عصیانگر

امامی دهکردی سید ضیاءالدین : ملقب به نگارگر سایه ها

 انتخابی شهرام  : انتخابی آثاری به سبک هنر چیدمان دارد

 اویسی ناصر : از فعالان مکتب سقاخانه

 ایروانی سارا  : تصویرگری کتاب‌های زیر: گلپر، ماه و رنگین کمان (کانون پرورش فکری کودک و نوجوان، ۱۳۷۰). دانه‌ها و گنجشک‌ها و پروانه‌ها (انتشارات کوچک جنگلی، ۱۳۷۰). پرندهٔ ابری (کانون پرورش فکری کودک و نوجوان، ۱۳۷۱). درخت خرما  و بزی (انتشارات آستان قدس رضوی، ۱۳۷۳).

 ب

بنی‌اسدی محمدعلی : مربی نقاشی و فیلمسازی کارتون در کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان از ۱۳۵۳ تا ۱۳۵۹ ▪ فعالیت و همکاری مطبوعاتی از۱۳۵۸ تا کنون با روزنامه و مجلات:بامداد، کیهان، آیندگان، ایران، زن، کیهان کاریکاتور، کیهان بچه ها، صنعت حمل و نقل، گل آقا،کیان، شباب، پیام فولاد،باران، گلک، سروش کودکان، سروش نوجوانان، مجلات رویش و غنچه،کلمه و چندین نشریه دیگر

 بهادری عیسی : تابلوی فرش «بشریت» از کارهای معروف او است که در  موزه هنرهای زیبای اصفهان نگهداری می‌شود. یکی دیگر از آثار وی با عنوان «مجلس ابن سینا» در موزه لوور پاریس نگهداری می‌شود. اثر معروف دیگر وی طرح فرشی به نام «تولد انسان» است که در موزه هنرهای ملی موجود است. وی همچنین طراح نقشه کاشیکاری گلدسته‌های  حرم حسین بن علی  و هنرستان هنرهای زیبا در اصفهان می‌باشد. طراحی گچبری اتاق اصفهانی ها در ساختمان موزه زمان تهران و نقشه فرشهای شکار چرخ، ستاره دریایی، تنازع بقا، تشعیر و پروانه هااز آثار معروف وی می باشند که فرش شکار چرخ زیر نظر استاد غلامعلی صفدر زاده حقیقی در کارگاه قالی بافی بافته شد

 بهبهانی طاها  : نقاش، مجسمه‌ساز، طراح صحنه، کارگردان تلویزیون و تئاتر و استاد دانشگاه معروف ایرانی زاده ۱۳۲۵ تهران  می‌باشد.

بهرامی محمد، متولد1305شمسی تهران : تابلوهای معروف: پرتره های شاهنامه فردوسی.

 بهزاد حسین  : او در مدت زندگی خود قریب ۴۰۰ کار هنری به وجود آورد که بعضی از مشهورترین آنها عبارت‌اند از :( قحطی )  ، (بهرام و گلاندام) که به سبک مینیاتور است،خزان جوانی، دختر رز، کشتن رستم دیو سفید را، خیال، ابو علی سینا، شب قدر حافظ، رودکی،صورت شمس تبریزی و مولانا جلال الدین رومی، ابریق مرا شکستی . فتح بابل یکی از بهترین کارهای اوست که در آن پیروزی کوروش بر بابل و ازادی بردگان نموده شده است. بهزاد دارای شهرت جهانی بود، او هنر مینیاتور را به اوج خود رسانید. شیوه مینیاتور قبل از او، همان شیوه رایج مغولی بود . حتی اداب و رسوم مغولها همدر ان به چشم می‌خورد، شکلها  شبیه به هم ویکنواخت بود . او این شیوه را عوض کرد و شکلهای ایرانی را وارد مینیاتور کرد .

بهزاد کمال‌الدین : درحدود سال 1455 م در شهر هرات باستان چشم به جهان گشود. مهمترین تحول کار هنری بهزاد، توجه  به شخصیت های موجود در نگاره های اوست .بهزاد اولین نگارگر ایرانی است که به نقاشی تکچره روی آورد. او در آثار خود جایی برای خطاط نمیگذاشت و بدین ترتیب نگاره هایی مستقل از کتابت به وجود آورد. برخی از کتاب هایی که با تصویرهای  منسوب به بهزاد مزین‌اند ازین قرارند:

 

  • خمسهٔ امیر علیشیر نوائی (مورخ ۸۹۰ ه‍ . ق.، در کتابخانهٔ بودلیان)
  • گلستان (مورخ ۸۹۱ ه‍ . ق. جزء مجموعهٔ روچیلد پاریس)
  • خمسهٔ نظامی (مورخ ۸۴۶ ه‍ . ق. موزهٔ بریتانیائی)

  پ

پتگر نامی

پیلارام فرامرز:  در سال ۱۳۴۱ پیلارام و تنی چند از هنرمندان دیگر مکتب سقاخانه را - که شیوه ای اصیل و بر پایه اعتقادات و نمادهای مذهبی و ایرانی بود - در نقاشی و مجسمه سازی بنیان نهادند

ت

تباتبایی ژازه : زاده ۱۳۰۹ در تهران، نقاش، مجسمه‌ساز، شاعر و نمایش‌نامه‌نویس ایرانی بود. او «نگارخانه هنر جدید» را که اولین نگارخانه (نگارخانه) ایران و یکی از مراکز فرهنگی مهم زمان خود بود تاسیس کرد.

تجویدی محمد:  متولد1303شمسی تهران . تابلوهای معروف:اکثر نقاشی های دواوین شعرا.

تربتی مظفر علی: ( متولد ۹۴۰ درگذشت حدود ۹۹۰[۲] هـ.ق) ملقب به «نقاش شاهی» خوشنویس، نقاش و شاعر سده دهم هجری از هنرمندان روزگار شاه تهماسب بوده‌است. او در نستعلیق شاگرد میرعلی هروی و در نقاشی و تصویرسازی و تذهیب شاگرد مظفر علی هروی بوده‌است.

 

  •  تصویرهای «دولت خانهٔ همایون» و مجلس «ایوان چهل ستون» از او است.
  • «قانون‌الصور» و «مجمع‌الخواص» که در ۱۰۱۶ ساخته‌است.
  • تصویر بهرام گور در شکارگاه که با یک تیر، پای آهویی را به گوشش دوخته و حیوان را از حرکت باز داشته‌است با امضاء: «عمل استاد مظفرعلی»
  • تصویر نجات یوسف از چاه. بدون امضاء
  • تصویر دیدار مجنون از لیلی که بزرگان در زیر چادری رنگین نشسته‌اند و با مجنون صحبت می‌کنند و لیلی همراه با ندیمه‌اش بیرون چادر ایستاده‌است. بدون امضاء
  • تصویر تصویر رستم زال در نخجیرگاه. بدون امضاء

  تناولی پرویز : (۳ فروردین ۱۳۱۶) مجسمه ساز، نقاش، پژوهشگر و مجموعه‌دار ایرانی است. او همچنین کارشناس فرش‌ها و بافته‌های عشایری است. مجموعه مجسمه‌های "هیچ"، "دست ها" و "قفل و قفس" را می توان در زمره معروف‌ترین آثار تناولی قرار داد. اثر پرسپولیس وی در حراج کریستی در دبی، به مبلغ دو میلیون و ۸۴۱ هزار دلار بفروش رفت که در تاریخ حراج کریستی در خاورمیانه، رکوردی بی‌سابقه است.از دیگر آثار وی می‌توان به اثر  شاعر ایستادهاشاره کرد.

 ج

جلایر اسماعیل : از نقاشان طراز اول دوره ناصری دراواخر سده سیزدهم و اوایل سده چهاردهم هجری است که در تصویرسازی و چهره‌پردازی مهارت داشت. بیشترین و ممتازترین اثر او شمایل‌های گوناگون بود که در اندازه و سبکهای مختلف ارائه شده بود. در زمینه ایمان و اعتقاد باطنی به علی امام اول شیعیان ارادت خالصانه داشته و اغلب موضوعات هنری را از بین  اقطاب و اخوان صفا و قلندران پاکباخته انتخاب و ترسیم می‌نمود. او در یکی از آثار خود به لاتین امضاء کرده که معلوم می‌کند در نگارش متن لاتین نیز دست داشته است. از او تابلوهای فراوانی به جای مانده است، که یکی از این آثار هم اکنون در نگارخانه مجموعه کاخ گلستان در معرض دید عموم است، و آن تصویر رنگ و روغنی «درویش نورعلیشاه» است. از دیگر آثار جلایر که درکتابخانه نسخ خطی کاخ گلستان موجود می باشد، تصویر سیاه قلم اقطاب صوفیان به این شرح است: «شیخ شمس الدین تبریزی»، «اوحدی شیخ سلطان بایزید»، «سید معصوم علی شاه»، «نور علیشاه»، «مشتاق کرمانی»، «باباطاهر عریان» با رقم «اسمعیل جلایر ابن الحاجی زمان خان»

چ

 چلیپا کاظم : (زاده ۱۳۳۶ تهران) نقاش و مدرس دانشگاه است. او در کنار ناصر پلنگی٬ حبیب صادقی٬ نصرالله مسلمیان٬ حسین خسروجردی و چند تن دیگر به «نقاشان انقلاب» مشهورند. نقاشی‌های دیواری بر دیوار سفارت آمریکا در تهران و خیابان سپهبد قرنی، مسجد اعظم از آثار معروف این گروه است.

ح

 حاتمی حیدر :

حسینی منصوره : (زاده ۱۳۰۵- درگذشت ۱۳۹۱) نقاشان پیکره ساز و نقاد هنری نامدار ایرانیست

حسینی مهدی : (زادهٔ ۱۹ تیر ۱۳۵۸ خورشیدی) آهنگساز و موزیکولوگ ایرانی است.

 یدریان علی‌محمد : (۱۲۷۵ - ۲۵ شهریور ۱۳۶۹) از نقاشان ایرانی و از شاگردان کمال الملک بود. از معلمان مدرسه صنایع مستظرفه، و پس از آن، مدرسهٔ هنرهای زیبا بود که بعداً به دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران تبدیل شد.

 خ

خالقی زهره

خدادادی رضا

خسروی مرجان : زادهٔ سال ۱۳۴۳ در آبادان، نقاش ایرانی است. او در دانشگاه الزهرای تهران در رشته هنر تحصیل کرده‌است و عضو گروه‌هایی از جمله کانون نقاشان ایران، بنیاد هنرهای بصری و... می‌باشد.

  خلیلی احمد : ( ۱۳۲۲، قزوین - ۲۱ تیر ۱۳۸۷، تهران) نقاش قهوه‌خانه‌ای بود.

د

 دارابی دلارام

درکیورغیان سمبات : از برجسته‌ترین و نام آورترین نقاشان آبرنگ ایران بود.

درودی ایران :

درودی علی : متولد1259شمسی طالقان . تابلوهای معروف: تذهیب کاری - مینیاتور.

 دیواندری علی : (زادهٔ ۱۵ شهریور ۱۳۳۶ در سبزوار) نقاش،کارتونیست،مجسمه‌ساز،طراح گرافیک ، تصویرساز و روزنامه‌نگار با سابقهٔ ایرانی است.

ر

رستمی اردشیر : (۱۳۴۹ تبریز -)کاریکاتوریست، تصویرساز، مجسمه‌ساز، معمار، طراح لباس، شاعر و بازیگر است.

 رودبارکی وانشا  هنرمند نقاش ایرانی، زاده ۲۷ آبان ۱۳۴۵/ ۱۸ نوامبر ۱۹۶۶ در شهر رشت می‌باشد.

ز

 زند ایرج: ایرج کریم‌خان زند (به اختصار ایرج زند)، نقاش و مجسمه ساز ایرانی است

 زنده‌رودی حسین : (زاده ۱۳۱۶ ش در تهران) نقاش معاصر ایرانی است. او ازبنیانگذاران مکتب سقاخانه و پیشگامان شیوه نقاشی خط در ایران است و با استفاده از نمادهای هنر سنتی ایران و همچنین خوشنویسی، روشی تازه را در هنرهای  تجسمی ایران بوجود آورد.

منبع : ویکی پدیاتاريخ : سه‌شنبه ۱٧ دی ۱۳٩٢ | ٩:٠٤ ‎ق.ظ | نویسنده : kourosh hasanpour | نظرات ()
.: Weblog Themes By VatanSkin :.