س

سپهری سهراب : (۱۵ مهر ۱۳۰۷ در کاشان – ۱ اردیبهشت ۱۳۵۹ در تهران) شاعر و نویسنده و نقاش ایرانی بود.  وی در نقاشی از دستاوردهای زیبایی شناختی شرق و غرب بهره مند گشته بود که این تاثیرها در آثارش جلوه گر بودند. در آثار نقاشی اش رویکرد نوین و متفاوتی داشت به طوریکه فرم‌های هندسی نخودی و خاکستری رنگش با تمامی نقاشان فیگوراتیو همزمانش متفاوت بود. او در نقاشی به شیوه‌ای موجز، نیمه انتزاعی دست یافت که برای بیان مکاشفه‌های شاعرانه اش در طبیعت کویری کارگشا بود. سپهری بیشتر نمایشگاه‌های داخلی آثار نقاشی اش را در «گالری سیحون» برگزار می‌کرد و عادت نداشت که برای روز معرفی در نمایشگاه شرکت کند.

 سحابی مهدی : (۱۳۲۳ در قزوین - ۱۸ آبان ۱۳۸۸ در پاریس) نقاش، مجسمه‌ساز، نویسنده، عکاس و مترجم ایرانی بود. هنر نقاشی و برپایی چند دوره نمایشگاه متعدد در ایران و جهان با مضمون صورتک‌های متعدد انسانی از دیگر فعالیت‌های مهدی سحابی به شمار می‌روند.

سیحون معصومه : (نام قبل ازدواج: معصومه نوشین) ( ۱۳۱۳، رشت - ۳۱ اردیبهشت ۱۳۸۹ تهران ) هنرمند نقاش، از پیش‌کسوتان هنرهای تجسمی در ایران و مدیر گالری سیحون، قدیمی‌ترین نگارخانه هنری فعال در ایران بود. او دارای حدود نیم قرن پیشینه فعالیت هنری بود و نقش برجسته‌ای در معرفی استعدادهای هنری ایران داشت. سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و انجمن نقاشان ایران به ترتیب در سال‌های ۱۳۸۳ و ۱۳۸۸ از وی به پاس یک عمر فعالیت بی‌وقفه هنری تقدیر کردند.

سیحون هوشنگ : (‎۱ شهریور ۱۲۹۹ - تهران) معمار و نقاش ایرانی، استاد معماری و رییس سابق دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران است. آثار او

معماری

 

 

نقاشی

 

 • کلاغ پر
 • کنسرت(Concerto)، رنگ روغن (۱۹۹۸)
 • قلم و مرکب (۱۹۸۱)

   

ش

شکوف داریوش : (زاده ۴ تیر ۱۳۳۳ در تهران با نام علی‌رضا شکوفنده) هنرمند، کارگردان سینمای مستقل، نویسنده، نقاش و تهیه‌کننده ایرانی است. او هم‌اکنون در آلمان زندگی می‌کند. شهرت جهانی شکوف بیشتر به خاطر کارگردانی فیلم هفت مستخدم با بازی آنتونی کوئین در سال ۱۹۹۶ است.

شهدادی جهانگیر : زاده نایین ، نقاش و نویسنده مقاله‌های متعدد و کتابهایی درباره هنر ایران و غرب،بیشتر از چهل سال به تجربه عملی و نظری در رشته‌های گوناگون هنرهای دیداری پرداخته‌است.

 

شیبانی منوچهر : (۱۳۰۳، کاشان - آبان، ۱۳۷۰، تهران) شاعر و نقاش ایرانی بود.

 

شیخ حسین :  وی آخرین شاگرد استاد کمال الملک بوده تابلوهای معروف او عبارتند از: طبیب و مریض - هفت سین-نوروز- سقاباشی

شیوا قباد : (زاده‌ی ۴ بهمن ۱۳۱۹ در همدان) طراح و گرافیست ایرانی است. از فعالیت‌های جنبی او تأسیس بخش گرافیک در صدا و سیمای ایران در سال ۱۳۴۷، راه‌اندازی بخش گرافیک انتشارات سروش در سال ۱۳۵۰ است. او از مؤسسین انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران، پایه‌گذار و برنامه‌ریز اولین دوسالانه پوستر تهران است. از دیگر فعالیت‌های او آموزش هنر گرافیک در دانشکده‌های معتبر تهران از سال ۱۳۵۵ تا به حال است.

 ص

صادقی حبیب‌الله : در سال ۱۳۳۶ در تهران در خانواده‌ای سنتی در محله تهران نو چشم به جهان گشود. از همان سالهای کودکی در محل کار پدر با نام روزنامه اطلاعات آشنا شد، همانجایی که سالها بعد او و یکی از برادرانش به عنوان روزنامه‌نگار در بخش تحریریه مشغول به کار شدند. نخستین بار نقاشی را در ۸ سالگی شروع کرد و از همان دوران جرقه‌های علاقهٔ وافر او برایش روشن شد. همزمان به نقاشی عطش و نیاز او به ادبیات نیز اوج گرفت.

 صدر بهجت : (۱۳۰۳-۱۳۸۸) نقاش ایرانی بود. او زاده اراک است. همسرش مرتضی حنانه و پدرش محمد صدر محلاتی و مادرش قمر امینی صدر از خانواده‌های سرشناس اراک بودند.

 صدیقی ابوالحسن : (۱۲۷۳ - ۱۳۷۴) نقاش و مجسمه‌ساز برجستهٔ ایرانی و از شاگردان کمال‌الملک بود. مجسمه فردوسی در میدان فردوسی، مجسمه خیام در پارک لاله تهران، مجسمه نادرشاه افشار در مشهد و طرح چهره ابوعلی سینا از کارهای برجستهٔ وی هستند.

 

صفا محمدناصر : (زاده: ۱۲۵۷ خورشیدی در تهران، درگذشت: زمستان ۱۳۳۸ خورشیدی در کرمان) از نقاشان توانای ایرانی در اواخر عهد قاجاریه تا اواسط عهد پهلوی بود. وی فرزند ارشد علی خان ظهیرالدوله، ایشیک آقاسی یا وزیر تشریفات دربار ناصرالدین شاه قاجار و همینطور داماد او به شمار می‌آمد.

 

صنعتی علی‌اکبر : (۱۲۹۵ - ۱۳ فروردین ۱۳۸۵) نقاش و مجسمه‌ساز ایرانی. «او تنها هنرمند ایرانی است که دو موزه به نامش ثبت شده‌است: موزه صنعتی (کرمان) و موزه صنعتی (تهران) یا همان موزه هلال‌احمر در میدان توپخانه تهران.» صنعتی یکی از مجسمه‌سازان قدیمی عصرجدید ایران است او شاگرد ابوالحسن‌خان صدیقی بود. صنعتی تا پایان عمر عضو پیوستهٔ فرهنگستان هنر ایران باقی ماند.

 صنیع الملک میرزا ابوالحسن: متولد 1229ه.ق،کاشان . تابلوهای معروف: رافائل- تصاویر دربار قاجاریه.

 

 ض

ضیاءپور جلیل : (۵ اردیبهشت ۱۲۹۹۳۰ آذر ۱۳۷۸) نقاش، استاد دانشگاه، پژوهشگر و مؤلف ایرانی است که از او به عنوان «پدر نقاشی مدرن ایران» یاد می‌شود.

ط

طاهرزاده بهزاد حسین : او در سال ۱۲۶۶ در تبریز به دنیا آمد. به گفته خودش پدرش روحانی و جهان‌دیده و کتاب‌خوان بود. از کودکی به نقاشی گرایش داشت و نخست به دلیل مخالفت خانواده پنهانی به نقاشی می‌پرداخت. مدتی زیر نظر آقا میر غفار که از نقاشان به نام بود درس نقاشی گرفت. سپس به تفلیس رفت و به تحصیل نقاشی پرداخت. چندی با روزنامه ملانصرالدین همکاری کرد و کاریکاتور می‌کشید. پس از بازگشت به تبریز نشریه‌ای به راه انداخت و با نشریه‌های آن زمان مانند حشرات‌الارض همکاری کرد. کتاب‌های سفینه طالبی و اخلاق مصور و تاریخ مصور ایران را مصور کرد. سپس به استانبول رفت و در مدرسه صنایع مستظرفه به تحصیل پرداخت. در ۱۳۰۸ پس از بازگشت به ایران به تزیین و نقاشی کاخ مرمر و مجموعه سعدآباد پرداخت. او در سال ۱۳۴۱ در استانبول درگذشت و جنازه را بنا به وصیت خودش به تهران اوردند و در اما‌مزاده قاسم دفن شد.

 

ع

عالیوندی بهرام : (۱۹۲۸ - ۲۱ می ۲۰۱۲) ایرانی الاصل، نقاش هنرمند سبک "مدرن" .  کارهای الوندی بسیار غنی در زمینه‌های سمبولیسم و سمبل‌های شرقی می‌باشد، مانند ماهی، فلس ماهی، و اسب که سمبول‌های مینیاتور پارسی می‌باشند.

 

عباسی رضا : (درگذشته ۱۰۴۴هـ / ۱۶۳۵ م) مشهورترین نقاش زمان شاه عباس صفوی است. رضا عباسی در فاصله سال‌های ۱۶۳۹-۱۶۱۸ پرده‌های نقاشی بسیار آفرید که در آن‌ها به جای انبوه درباریان، تنها صورت یک یا دو آدمی زیبا نقش می‌شد. در این تصویرها رنگ آمیزی لباس و صورت و تزئینات و تجملات صحنه درخششی چشم گیر دارد. اما مهارت رضا عباسی، که بیشتر به نقاشی سیاه قلم تمایل داشت، در تصویر طبیعت و حالات روحی و اخلاقی مردم عادی بود

 

عربشاهی مسعود : این نقاش پرکار معاصر ایران در سال ۱۳۱۴ در تهران متولد شد. او همراه با تحصیلات دانشگاهی در رشتهٔ نقاشی، مجسمه‌سازی، معماری، موفق شد به شیوه‌یی خاص، با درهم‌آمیختگی سمبل‌های اساطیری در کتیبه‌ها، خطوط و نقش‌های اسرارآمیز، بیان‌گر یگانگی و القای جهتی باشد که با شناخت در مسیری ماهرانه دنبال شده‌است.

 عنقا فخر ایران : (زاده ۱۲۹۶ ه.ش تهران - متوفی ۲۵ دی ۱۳۸۶ ه.ش.) اولین دانشجوی زن در اولین دوره تأسیس دانشکده هنرهای زیبای تهران در سال ۱۳۲۰–۲۱ که در سال ۱۳۲۴ فارغ التحصیل شد.

 غ

غفاری ابوالحسن : (۱۲۲۹ ه.ق. کاشان - ۱۲۸۳ ه.ق. تهران) (حدود ۱۸۱۳-۱۸۶۶ میلادی)، معروف به صنیع‌الملک از نقاشان ایرانی است. وی بنیان‌گذار اولین مدرسه نقاشی در ایران است و در روزنامه‌اش ، «دولت علّیه ایران» که اول نامش «وقایع اتفاقیه» بود، برای قبول شاگردان اعلان کرده است.

ف

فخر یاسری فرزین : در ۲۲ اردیبهشت سال ۱۳۳۳ در شهر لنگرود به دنیا آمده ولی تا دوران جوانی در روستای دیارجان واقع در منطقه کوهستانی دیلمان بزرگ شده‌است.

 فرشچیان محمود : متولد 4 بهمن ماه  1308 در اصفهان.  آثار معروف و مشهور استاد فرشچیان

عبارتند از:

 • «ضامن آهو»: طرحی از شمایل امام رضا(ع)
 • «پنجمین روز آفرینش»: در این تابلو همهٔ مخلوقات زمینی و آسمانی به ستایش پروردگار مشغول‌اند.
 • «عصر عاشورا»: فرشچیان در مورد نحوه طراحی این اثر می‌گوید:
 • طراحی ضریح امام رضا(ع)
 • آخرین تابلوی او «ستایش» است که به گفته وی این تابلو برداشتی از مفهوم آیه 'یسَبَّحَ لِلَّهِ مَا فِی السَّمَاوَاتِ وَمَا فِی الأرْضِ' است.
 • غدیر خم
 • تابلوی شمس و مولانا
 • پرچم دار حق
 • جاذبه بهشتی
 • لیلی و مجنون
 • تابلوی کوثر
 • ضامن آهوی(2)
 • جانباز دو چشم نابینا
 • حضرت ابوالفضل(ع)

 فروغ‌الملک : فروغ‌الملک یا فروغ‌الملوک که تخلص ولیه صفا داشت زنی هنرمند، عارف و مشروطه‌خواه بود که در نقاشی آبرنگ، فن پرداز، شعر، موسیقی و نوازندگی تار چیره‌دست بود و در سیر و سلوک عرفانی نیز مقام مرشدی داشت. فروغ‌الملک در کنار پدر و مادرش عضو انجمن اخوت بود و طرفدار آزادیخواهی و انقلاب مشروطه.

ق

قاضی محمد (نگارگر) : (مهر ۱۳۰۳ در تهران- ۲۰ آذر ۱۳۸۲ در تهران) هنرمندایرانی، نقاش (پرترهمجسمه ساز (سردیس) و خوشنویس معاصر است.

 

قنبری مکرمه : مکرمه قنبری (شناخته شده به نام ننه مکرمه)، متولد: ۱۳۰۷ (۱۹۲۸) در دری‌کنده بابل، ایران - درگذشت: ۲ آبان ۱۳۸۴ (اکتبر ۲۰۰۵) نقاش سبک پست مدرنیسم در مازندران.

 

قندریز منصور : (زاده ۱۱ اسفند ۱۳۱۴ — درگذشت ۷ اسفند ۱۳۴۴[۱]) نقاش اهل ایران که در مدت کوتاه عمر خویش تاثیرات بسزایی در تاریخ نقاشی معاصر ایران گذاشته‌است.

قوللر آغاسی حسین : یکی از بنیانگذاران شیوه مردمی در نقاشی ایرانی معروف به نقاشی قهوه‌خانه‌ای بود. نقاشیهای زیادی از او به نام او باز مانده که در موزه‌ها و مجموعه‌های خصوصی، یا در دست مردم هست . از آثار او می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • نبرد رستم و اشکبوس (جنگ هفت لشکر)- ۱۳۱۹
 • رستم و سهراب – ۱۳۲۱
 • گرفتار شدن خاقان چین به کمند رستم – ۱۳۲۵
 • مصیبت کربلا – ۱۳۳۰
 • کشته شدن دیو سفید به دست رستم – ۱۳۳۳

 ک

کاتوزیان عباس : (۱۳۰۲ تهران - ۲۲ فروردین ۱۳۸۷ تهران) از نقاشان بنام معاصر بود

کاظمی ژاله : (زاده ۱۳۲۲ تهران - درگذشت ۱۲ فروردین ۱۳۸۳ حومه واشینگتن دی.سینقاش، گوینده، مجری تلویزیونی و دوبلور ایرانی.

 کرمی علیرضا : علیرضا کرمی متولد ۱۳۲۸ کرمانشاه و مهندس معماری داخلی است. شهرت او بواسطهٔ آثار کم نظیرش در نقاشیخط می‌باشد. کرمی در این رشته بیش از ۴۰ سال سابقه کار هنری حرفه‌ای دارد.

 کلانتری پرویز : (زاده ۱ فروردین ۱۳۱۰) نقاش، طراح، نویسنده و روزنامه نگار معاصر ایرانی است.

کمال‌الملک : محمدغفاری ملقب به کمال الملک، ،متولد1264ه.ق، کاشان .  تابلوهای معروف:

کاخ و گلستان و مجلس - تالار آئینه -حوض خانه - فالگیر بغدادی.

آثار کمال الملک از سال 1290تا زمانی که چشمش آسیب دید عبارتند از:

1- مرد برهنه ۲- دورنمای دماوند  ۳- دورنمای دیگری از دماوند  ۴- آخوند رمال  ۵- تصویر

 نیم‌تنه ناصرالدین‌شاه  ۶- تصویر مشهدی ناصر  ۷- زن پای چراغ  ۸- خانه سنگی 

 ۹- خانه دهاتی ۱۰- دورنمای دیگری از باغ مهران ۱۱- کپیه از تابلوی مزین‌الدوله (تابلو

میوه) ۱۲- سن ماتیو     ۱۳- کپیه تیسین ۱۴- رمال بغدادی ۱۵- تصویر عضدالملک

۱۶- دورنمای مغانک ۱۷- پیرمرد ناتمام ۱۸- مصری ۱۹- تصویر دیگر مصری ۲۰- فانتن لاتور

۲۱- کبک بی‌جان ۲۲- تصویر نیم‌تنه اتابک ۲۳- صورت جوانی کمال الملک ۲۴- رمال

 ۲۵- تصویر کمال‌الملک در حال تبسم ۲۶- زرگر 27- صورت کمال‌الملک با کلاه

۲۸- بن‌زور ۲۹- پرتیه ۳۰- صورت دیگری از کمال‌الملک با شنل ۳۱- تصویرزن(مداد)

۳۲- زری یراقی‌های جهود ۳۳- صورت دیگری از جوانی کمال‌الملک۳۴- زنجیری

۳۵- تصویر زن (که با همکاری گوردیجانی کشیده شده) ۳۶- تصویر مرحوم ذکاء الملک

۳۷- تصویر رامبراند ۳۸- تصویر دیگری از کمال‌الملک ۳۹- دورنمای چراغ‌برها ۴۰- بازار مرغ

فروش‌ها ۴۱- صورت سردار اسعد ۴۲- قالیچه صورت رامبراند ۴۳- قالیچه صورت کمال

 الملک ۴۴- قالیچه دورنمای منظره‌ای از شمیران ۴۵- تصویر مرحوم حاج نصرالله تقوی

۴۶- قالیچه دورنمای یاخچی‌آباد  ۴۷- کپیه رافائل ۴۸- کپیه تابلوی دیگری از تیسین

۴۹- کپیه ونوس ۵۰- تصویر مظفرالدین شاه ۵۱- تصویر احمد شاه ۵۲- تصویر کمال‌الملک

 (آبرنگ)  ۵۳- تصویر مولانا (آبرنگ) ۵۴- عرب خوابیده (آبرنگ) ۵۵- حوض صاحبقرانیه

(۱۲۶۱ ش) ۵۶- تکیه دولت ۵۷- دورنمای پس قلعه ۵۸- دورنمای زانوس ۵۹- تالار آیینه

۶۰- دورنمای لار ۶۱- صورت ناصرالملک ۶۲- تصویر پسر ناصرالملک ۶۳-تصویر مشیرالدوله

۶۴- تصویر وثوق‌الدوله ۶۵- تصویر ضیع‌الدوله ۶۶- پرنده الوان (آبرنگ) ۶۷-دورنمای شهر از

پشت‌بام صاحبقرانیه ۶۸- دورنمای کوه شمیران از پشت‌بام مدرسه (ناتمام) ۶۹- قالیچه

 منظره خیابان شمیران ۷۰- زن ۷۱- کپیه باسمه فرنگی (به دستور احمدشاه) ۷۲- کپیه

باسمه‌ای دیگر (به دستور احمدشاه) ۷۳- نوازنده‌ها ۷۴- تصویر ایستاده یکی از

پیشخدمت‌های دربار ۷۵- نیم‌تنه یکی از درباریان (آبرنگ) ۷۶- بازار کربلا 77- منظره آبشار

 دوقلو (۱۲۶۳ ش) ۷۸-حوضخانهٔ عمارت گلستان (۱۳۰۷ هجری قمری) ۷۹- تصویر

میرزاعلی‌اصغر خان اتابک (نیم تنه) ۸۰- تصویر میرزا علی‌اصغرخان (تمام قد) ۸۱- تصویر

آقاعلی‌معین‌الحضور (آبرنگ)

گ

گریگوریان مارکو : مارکو گریگوریان (به ارمنی: Մարկոս Գրիգորյան) معروف به گریگوری مارک (۱۳۰۴ / ۱۹۲۵ - ۱۳۸۶ / ۲۰۰۷)، نقاش و هنرشناس ارمنی ایرانی.

 گنجی پری‌یوش : استاد دانشگاه و نقاشی ایرانی است. پری یوش گنجی تا کنون تعداد زیادی نمایشگاه موفق در اروپا، ژاپن و ایران برگزار کرده است.بخشی از آثارش در کتاب چراغ رنگ گرد آوری شده است. تعدادی از آثار وی نیز در کتابی تحت عنوان نقاشی‌های پری یوش گنجی انتشار یافته است

 

ل

لاشایی فریده : (زاده ۱۳۲۳, شهر رشت - درگذشت ۶ اسفند ۱۳۹۱) نقاش نوگرای , نویسنده و مترجم ایرانی

 

م

مانی : یک پیامبر ایرانی بود که در سال ۲۱۶م در نزدیکی تیسفون به دنیا آمد و پیام‌آور آیین مانی بود. یکی از کتاب های پرآوازه مانی که به صورت نقاشی بوده است ارژنگ نام دارد. در زبان پارتی از آن به عنوان «آردهَنگ» یاد شده است و در پارسی «ارتنگ» نیز آمده است. این اثر شامل نقاشیهایی بوده است که به وسیله آن دو جهان روشنی و تاریکی و ساخت جهان کنونی به نمایش درآمده بود. این متن تا سده پنجم هجری وجود داشته است

 

مثقالی فرشید : (زادهٔ ۱۳ تیر ۱۳۲۲ در اصفهان) تصویرگر کتاب‌های کودک و نوجوان و برندهٔ جایزهٔ هانس کریستین آندرسن است. آثار مطرحی چون «خروس زری، پیرهن پری» و «ماهی سیاه کوچولو» برای نخستین بار به قلم این هنرمند تصویرگری شده‌اند.

مجابی جواد : متولد ماه مهر ۱۳۱۸ در شهر قزوین شاعر, نویسنده, نقاش ، طنزپرداز و روزنامه‌نگار ایرانی است. از او آثار متعددی به چاپ رسیده‌است. همچنین برای مدت کوتاهی سردبیر مجله ادبی دنیای سخن بود.

محجوبی حسین : (زاده ۱۳۰۹، لاهیجان) نقاش صاحب نام معاصر ایران و از چهره‌های بین‌المللی هنر نقاشی است. محجوبی و آثار نقاشی او در ایران و جهان شناخته شده هستند. از جمله کارهای ماندگار او در زمینه رشته تحصیلی‌اش، طراحی پارک ساعی تهران است.

  محصص اردشیر : (۱۸ شهریور ۱۳۱۷ در گیلان - ۱۸ مهر ۱۳۸۷ در نیویورک) طراح، کاریکاتوریست و نقاش ایرانی-آمریکایی. پدر و مادر او هر دو از متمولین لاهیجان بودند و او نیز بزرگ شدهٔ این شهر است.

 محصص بهمن : (۹ اسفند ۱۳۱۰ در رشت - ۶ مرداد ۱۳۸۹ در رم) نقاش، مجسمه‌ساز و مترجم ایرانی بود. نقاشی‌های آوانگارد بهمن محصص از آثار معتبر نقاشی مدرن ایران محسوب می‌شود.

 

مدبر محمد : (درگذشته زمستان ۱۳۴۶خ) دومین بنیانگذار مکتب نقاشی به شیوه قهوه‌خانه‌ای در ایران امروزی به‌شمار می رود. تصویرسازی‌های وی بیشتر در زمینه رخدادهای کربلا و حماسه‌های مذهبی هستند. از مدبر تابلوهای فراوانی باز مانده‌است. از جمله آثار خوب او می‌توان به «مصیبت کربلا»، «گودال قتلگاه»، «دارالانتقام مختار»، «عزیمت حضرت مسلم به کوفه» و «کشته شدن سیاوش» اشاره کرد.

 

 

مذهب محمود : محمود مُذَهِّب نگارگر، مذهب و خوشنویس نیمه آغازین سده دهم هجری (۱۶ میلادی) است. شهرت او خاصه با بنیانگذاری و آفرینش مهمترین آثار مکتب بخارا به اوج رسید. او از شاگردان کمال الدین بهزاد نگارگر مشهور ایرانی بود. آثار

 • تک چهره نوایی
 • تک چهره بهزاد
 • سه نازنین چینی
 • دختری در حال رقصیدن
 • مجلس طرب

 

مدنی طلا : (زاده‌ی ۱۳۵۹ در تهران) هنرمندیست ایرانی آمریکایی که هم‌کنون در لوس‌انجلس در کالیفرنیای آمریکا زندگی می‌کند. مَردها، موتیوهایی هستند که به فراوانی در نقاشی‌های او به چشم می‌خورند. نکته‌ای که حضور فراگیر و غالب بدن زنانه را به عنوان موتیو در نقاشی به چالش می‌کشد. او سبک نقاشی رهایی دارد. کارهایش فیگوراتیو و روایی هستند که اغلب دربردارنده‌ی جنبه‌های فتیشی، عجیب و نامأنوس هستند. خیلی وقت‌ها مردانی که در کارهای او به چشم می‌خورند، دلقک گونه و به سخره گرفته‌شده به نظر می‌رسند، و خطوط رهای قلم‌های هنرمند، به علاوه‌ی فضای بصری صاف و مسطح کارها، کیفیتی کارتون‌گونه به نقاشی‌های او می‌دهند.

مرتضوی هومن : (۱۳۴۳-) هنرمند گرافیک، نقاش و نویسنده ایرانی است. آثار و طرح‌های روی جلد او در مجله‌های صنعت حمل و نقل و فیلم و مفید منتشر شده‌است. همچنین چند تقویم با کارتون‌های او در سال‌های اخیر منتشر شده است. آخرین نمایشگاه او با نام جعبه‌ها در نگارخانه اثر در تهران برگزار می‌شود

 

مشیری فرهاد : (زادهٔ ۱۳۴۲ خورشیدی در شیراز) نقاش سرشناس ایرانی است. وی نخستین هنرمند اهل خاورمیانه است که کارش در سال ۲۰۰۸ به قیمتی بیش از یک میلیون دلار به فروش رسید. فرهاد مشیری، در فهرست ۵۰۰ هنرمند برتر جهان در سال ۲۰۱۲ قرار گرفته است.

ملاح مهرانگیز : (۱۳۰۲ - ) نویسنده و نقاش ایرانی است.

 

ملک‌الشعرا محمودخان : محمودخان ملک‌الشعرا (۱۲۲۸ ه‍.ق - ۱۳۱۱ه‍.ق)، معروف به محمودخان صبا و شاید ملقب به «شریف»*، شاعر و هنرمند دوره قاجار و دوره ناصری بود. او افزون بر سرودن شعر، نقاشی توانا و خوشنویسی چیره دست بود. او در قلمدان‌نگاری، مجسمه‌سازی و برخی دیگر از رشته‌های صنایع دستی نیز طبع آزمود ولی بیشتر به سبب نقاشی‌های آبرنگ و رنگ روغنی‌اش شهرت دارد.

 

مصور الملکی، محمدحسین، متولد 1269 شمسی تهران

تابلوهای معروف : تخت جمشید-عید نوروز-جنگ کرنال.

از تابلوهای معروف دیگر او، صحنهٔ جنگ بین الملل دوم است که جنبهٔ جهانی دارد.

از آثار معروف و ارزندهٔ دیگرش، تابلوهای نفیس زیر را می‌توان نام برد:

 • تابلو سعدی (با مضمون «در حال که من این سخن بگفتم دامن گل بریخت و در دامنم آویخت»)
 • تابلو چوگان بازی در میدان نقش جهان
 • تابلوی شیخ صنعان و دختر ترسا
 • تابلو بنای کاخ چهلستون و مجلس پذیرایی شاه عباس از ولی محمدخان فرمانروای ترکستان
 • تابلو صلح حیوانات که از کارهای آخر اوست.

 

حاج مصورالملکی اصفهانی : معروف به حاج مصورالملکی (۱۲۶۸- ۱۳۴۸. ش) طراح، نقاش، نگارگر، تذهیب‌کار، قلمدان‌ساز و شاعر بلندآوارهٔ اصفهانی بود که در نقاشی و مینیاتور به اوج کمال رسید. حاج مصورالملکی به شیوه‌های مختلف نقاشی آشنایی کامل داشت. علاوه بر مینیاتور و طراحی و قلم‌گیری و تشعیر و تذهیب، تابلوهای رنگ روغن و نقشه‌های بسیار زیبای فرش هم می‌ساخت.

 

معتمد نورین : معتمد فعالیت هنری‌اش از را از سال ۱۹۸۳ میلادی آغاز کرد.نورین معتمد نقاشی خوش قریحه است که در سبکهای متفاوتی در حال تجربه اندوزی است. او در مجموعه آثارش سبکهای فیگیوراتیو، ناتورالیست، پرتره، سورئالیسم، آبستره، رئالیسم، انسان و طبیعت و مجموعه‌ای با عنوان بافندگان دارد. وی فراگیری نقاشی را از سال ۱۳۶۲ اغاز نموده و در طی این سالها سبکها و تکنیکهای متفاوتی را تجربه کرده است. از جمله اثار وی مجموعه های" بافندگان" ، " انسان و طبیعت" و مجموعه" ابستره-فیگوراتیو با الهام از نگارگری ایرانی(مینیاتور)" هستند.

 

معززی شهلا : (۱۰ آذر ۱۳۳۲ گرگان–) نقاش ایرانی است. معززی در فرانسه معماری خواند، سپس به نقاشی روی آورد و آثارش در نمایشگاه‌های گوناگونی در اروپا به نمایش درآمده است

ملکی ایمان : نقاش سبک واقع‌گرایی ایرانی (متولد ۲۰ اسفند ۱۳۵۴، تهران) می‌باشد که از ۱۵ سالگی به فراگیری نقاشی زیرنظر اولین و تنها معلم خود استاد مرتضی کاتوزیان شروع کرد. تابلوی فال حافظ و دختری کنار پنجره

مؤذن ودود : نقاش، خواننده ونوازنده و پیکرتراش آذربایجانی ایرانی است .

موسوی میرحسین

موسوی زاده شهاب

مهروان محمد : نگارگر و طراح تمبرهای ایران در سال ۱۳۰۵ در تهران دیده به جهان گشود.

میخائیلی ژانت : (زاده ۱۳۱۵ تهران – درگذشته ۱۱ شهریور ۱۳۸۵ تهران)، هنرمند ایرانی تصویرگر مشهور کتاب‌های آموزشی کودکان، نوجوانان و دانش‌آموزان، برنده چندین جایزه ایرانی و بین‌المللی و نامزد دریافت جایزه ادبی آسترید لیندگرن بود. سی‌سال تصویرگری کتاب‌های کودک و نوجوان، طراحی مجلات رشد طراحی کتب درسی و پیک‌های نوروزی و تصویرگری بیش از ده جلد کتاب شعر و داستان بخشی از فعالیت‌های ژانت میخائیلی تصویرگر است. ژانت در ۱۱ شهریور ۱۳۸۵ پس از یک دوره سخت بیماری درگذشت.

میر سید علی : متولد ترمذ  در قرن دهم هجری نقاش  زمان صفویه، بیشتر آثارش در هندوستان است. آثار مهم او عبارتند از:

 • نبرد اسکندر و دارا (در خمسه نظامی محفوظ در موزه متروپلیتن).
 • فردوسی در حضور سلطان محمود غزنوی (شاهنامه تهماسبی).
 • مجلس مهراب و رودابه (شاهنامه تهماسبی).
 • پیرمرد عریضه در دست.
 • سرخان بیک سفره‏چی.

 

میرمصور :

 از نگارگران صاحب‌نام مکتب صفوی (مکتب تبریز دوم) در سدهٔ دهم هجری (پانزدهم میلادی) و از شاگردان کمال‌الدین بهزاد است. آثار

 • نبرد اسکندر و دارا (در خمسه نظامی محفوظ در موزه متروپلیتن).
 • فردوسی در حضور سلطان محمود غزنوی (شاهنامه تهماسبی).
 • مجلس مهراب و رودابه (شاهنامه تهماسبی).
 • پیرمرد عریضه در دست.
 • سرخان بیک سفره‌چی

 

میرک نقاش : میرک نقاش یا روح الله میرک از نگارگران سده نهم هجری (پانزده میلادی) بود. یکی از دلایل شهرت او استادی کمال الدین بهزاد است. او در خدمت میر علیشیر نوایی و سلطان حسین بایقرا بود و ریاست کتابخانه شاه را بر عهده داشت. او استادی چیره دست در تشعیرسازی و جانورنگاری بود. او روشی را با نام گرفت و گیر در نگارگری ایرانی ابداع کرد.

ن

نهاپتیان یرواند : یرواند ناهاپتیان در ۱۲۹۲ ش (۱۹۱۳ م.) در اصفهان به دنیا آمد. تحصیلات خویش را در کالج انگلیسی به اتمام رساند و در فاصلهٔ بین سال‌های ۱۳۱۲-۱۳۰۲ ش. (۱۹۳۳-۱۹۲۳ م.) نزد نقاش معروف سرکیس خاچاطوریان به تکمیل هنر نقاشی پرداخت. آثار ناهاپتیان شامل مینیاتور، مناظر طبیعی و موضوعات برگرفته از زندگی روزمره می باشد. تابلوی کلیسای وانک جلفا و مسجد شاه اصفهان از شاهکارهای اوست. تابلوهای مردمی کوچ بختیاری و عصاری او زندگی روزمرهٔ ساکنان جلفا را منعکس می کنند و طبیعت زیبای اصفهان و مشخصهٔ آثار اوست. او در زندگی پربارش بارها این مناظر را به تصویر کشیده و شاگردان بسیاری را تربیت نموده که اغلب ادامه دهندهٔ سبک و شیوه وی می باشد. یرواند ناهاپتیان یکی از پایه گذاران آبرنگ ایران است

 

 

نشاط شیرین : (زاده ۶ فروردین ۱۳۳۶ در قزوین)، هنرمند عکاس و فیلمساز ایرانی معاصر است. او برندهٔ تندیس شیر نقره‌ای جشنواره فیلم ونیز به عنوان بهترین کارگردان به‌خاطر فیلم زنان بدون مردان است. شیرین نشاط هم اکنون در نیویورک زندگی می‌کند

 

نوتاش فرح : (متولد۱۳۲۰ٍ) نگارگر، تندیس‌ساز، سفال‌گر و آبگینه‌کار هنری.

 

نوه‌سی رحیم : (زاده ۱۳۳۰ - خوی) نقاش ایرانی است. وی نفاشی را از سن هفده سالگی با کمک الک کازاریان شروع نمود.

 

نوین گیتی : (۱۳۲۳/۱۹۴۴ – ) نگارگر، تندیسگر، گرافیست ایرانی ساکن کانادا و بنیان‌گذار جنبش هنری فَرااِنگاشت (Transpressionism) است

نژاد سلیمانی سعید : (زاده ۱۳۴۶ درگز استان خراسان رضوی) نویسنده، نقاش، کاریکاتوریست و فیلمساز مستقل ایرانی.

 و

وزیری مقدم محسن : محسن وزیری مقدم نقاش و استاد هنر مقیم ایتالیا است. وی در ۵ خرداد سال ۱۳۰۳ در تهران به دنیا آمد. او از اولین دانش آموختگان دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران است و در سال ۱۳۲۷ فارغ التحصیل شد. وزیری مقدم در مرداد ماه ۱۳۳۴ راهی ایتالیا شد و در آکادمی هنرهای زیبای رم به تحصیل مشغول شد

ی

یاری هروی مذهب : یاری هروی مذهّب، نقاش، خوشنویس و شاعر سده دهم هجری است. بسیاری از قطعات خطوط سلطان‌علی مشهدی٬ سلطان محمد نور و سلطان محمد خندان را که به قلم زر یا سفیداب یا رنگه نوشته شده و در کتابخانه‌های استانبول نگهداری می‌شود را او تحریر کرده که نهایت دقت و هنرش را نشان می‌دهد.تاريخ : چهارشنبه ۱٦ بهمن ۱۳٩٢ | ۱٠:٢٩ ‎ق.ظ | نویسنده : kourosh hasanpour | نظرات ()
.: Weblog Themes By VatanSkin :.