استان ایلام در جنوب غربی ایران، با مساحت ۲۰ هزار و ۱۳۳ کیلومتر مربع حدود ۱/۲ درصد از مساحت کل کشور را به خود اختصاص داده است. این استان از غرب با کشور عراق، از جنوب با استان خوزستان، از شرق با استان لرستان و از شمال با استان کرمانشاه همسایه‌ است. مرکز استان ایلام، شهر ایلام است و شهرهای مهم آن عبارتند از: آبدانان، ایوان، دره شهر، دهلران، مهران

موقعیت جغرافیایی

استان ایلام در منطقه ای کوهستانی و در حاشیه جنوب غربی رشته کوه زاگرس قرار گرفته است. بخش عمده این استان را مناطق کوهستانی و یا تپه های ماهوری تشکیل داده که با شیب تندی به دشتهای کم ارتفاع منتهی می گردد.کبیر-کوه به عقیده زمین شناسان، هر چند ناهمواری های این منطقه متعلق به رسوبات دوران اول تا چهارم زمین شناسی است ولی زمان شکل گیری آن به دوران دوم و سوم زمین شناسی می رسد. از مهمترین کوه های این استان می توان به «رشته کوه کبیرکوه» در شمال غرب و جنوب شرق، «کوه های مانشت» در شمال ایلام و بالاخره «کوه های شهان و بانکول» در شمال استان اشاره کرد.
استان ایلام به دلیل امتداد دو «رشته کوه موازی کبیر کوه و پشتکوه» از شمال تا جنوب شرقی به دو نیمه شرقی و غربی تقسیم شده است. از لحاظ شرایط آب و هوایی باید گفت؛ با این که استان ایلام جزو مناطق گرم کشور محسوب می شود ولی به دلیل اختلاف ارتفاع ، اختلاف درجه حرارت و میزان بارندگی در بخش های شمالی، جنوبی و غربی از نظر آب و هوایی به سه منطقه تقسیم می شود: «منطقه سردسیری» شامل مناطق کوهستانی شمال و شمال غربی، «منطقه معتدل» و سومین منطقه، «منطقه گرمسیری» است که مشتمل بر مناطق غربی و جنوب غربی می شود .
در کل استان ایلام، دارای آب و هوای «بیابانی گرم»‌ در جنوب و «نیمه مرطوب سرد» در ناحیه شمالی است که علت آن کوهستانی بودن آن است.
 

پیشینه تاریخی

براساس منابع تاریخی موجود، اقوام ایلامی شاخه ای از اقوامی بودند که حدود پنج هزار سال قبل از میلاد از آسیای میانه به ایران وارد شده و در جنوب غرب ایران امروزی ساکن شدند و توانستند دولتی مقتدر با قدمت سه هزار ساله - یعنی از سال ۳۵۰۰ قبل از میلاد تا ۶۴۵ قبل از میلاد – تشکیل دهند.
ایلامیان دولت خود را که شامل: خوزستان، اطراف کوههای بختیار، لرستان، پشتکوه و انشان یا انزان فارس می شد همزمان با دولت سومری ها تشکیل دادند و شهر شوش را به عنوان پایتخت خود برگزیدند. در اوایل حکومت شهرهای اهواز و  « خایدالو» یا همان خرم آباد امروز جزو مهم ترین شهرهای آنان به حساب می آمد. اما بعدها، سرزمین تحت سلطه شان را تا نواحی مرکزی و شرقی ایران گسترش دادند.
ایلامیان کشور خود را «هلتمتو» ( Haltamtu ) یعنی «سرزمین خدا»، می نامیدند و در کتیبه های بابلی، عیلام را «آلامتو» یا «آلام » به معنای کوهستان یا «کشور طلوع خورشید» ذکر کرده اند. همچنین سومری های دشت نشین ناحیه بین النهرین، کشور ایلام را «ایلام »(Elam) به معنای «کشور کوهستانی» و اهالی آن را «ایلامی» یعنی «ساکنین مناطق کوهستانی» خطاب میکردند و اکدی ها هم نام ایلام را از سومری ها اخذ کردند .
دولت مقتدر ایلام، پس از ۳ هزار سال حکومت، بالاخره، در سال ۶۴۵ قبل از میلاد با حمله آشور بنی پال - پادشاه آشور - و دستگیری خوم بان کالداش - آخرین شاه ایلام - منقرض شد.
در دوران حکومت مادها، هخامنشیان، سلوکیان و اشکانیان، این سرزمین به جهت همسایگی باحوزه های همدان، کردستان، کرمانشاه، لرستان و از همه مهم تر قرار گرفتن در کنار شوش – خوزستان امروزی - دارای آثاری و تمدن مهمی است. در عهد ساسانیان سرزمین ایلام امروزی را ایالت های «مهرجانقذق» و «ماسبذان» تشکیل داده بود که پس از تصرف اعراب، مسلمانان آن را «سرزمین جبال یا کوهستان» نامیدند. ایالت جبال که مرکز آن «سیمره» بود در دوران حکومت اعراب جزو یکی از سرزمین های تحت حکومتی بغداد و بصره درآمد و تا نیمه اول قرن چهارم هجری به حیات خود ادامه داد. ولی با وقوع زلزله در سال ۳۳۴ ه.ق ، این منطقه برای همیشه از بین رفت و تا دوران قاجاریه اطلاعی از آن در دست نیست. اما در دوره قاجاریه با ورود «‌حسین قلی خان ابوقداره» به منطقه پشتکوه وپسرش «غلامرضاخان»‌ بعنوان والی، بار دیگراین منطقه رونق گرفت.
 

اقوام و زبان

وقوع حوادث طبیعی وغیر طبیعی نظیر مرگ ومیرهای ناشی از بیماریهای واگیر، خشکسالی، از بین رفتن مراتع، محصولات کشاورزی، تلف شدن دامها، جنگ ها وخونریزی های خارجی، داخلی وقومی و در نهایت سیاست های حکومتی طی چند قرن گذشته بیشترین تاثیر را در جابجایی گسترده گروهی جمعیت های انسانی در این منطقه داشته است. با این وجود استان ایلام محل زندگی اقوام مختلفی همچون؛ لر، لک، کرد و عرب است که توانسته اند سالیان متمادی در ۲۰ حوزه ی فعلی ایلام با تعامل فرهنگی وزندگی مسالمت آمیز بر همدیگر تاثیرات فراوانی بگذارند.

اقوام لر : لرهای ساکن استان ایلام، بیشتر در شهرستان دره شهر و یا به صورت پراکنده در بخش هایی از شهرهای آبدانان و دهلران زندگی می کنند. این اقوام خود را به واسطه ی همجواری با استان لرستان، از ایلات وطوایف مختلف لرستان می دانند.

اقوام لک : از گروههای بزرگ وکوچکی تشکیل شده اند که درنقاط مختلفی از استان کرمانشاه ولرستان به صورت پراکنده زندگی می کنند. با این وجود مراکز عمده ی محل سکونت آنها در ایلام، منطقه ی هلیلان وزردلان در شمال استان است. عده ای آنها را لر وبرخی از نژاد کردها می دانند.

اقوم کرد : جزو اقوام بسیار بزرگ ایرانی به شمار می آیند که در نواحی غرب و به ویژه استانهای کردستان، کرمانشاه وایلام ساکن هستند. شهرستانهای ایلام ، شیروان، چرداول، ایوان، قسمت هایی از دهلران، مهران و آبدانان، از مراکز عمده سکونت کردهای ایلامی است که به زبان کردی و گویش ایلامی سخن می گویند. آنها در گذشته مانند سایر گروه های استان زندگی کوچ نشینی داشتند، ولی امروزه به علت افزایش جمعیت، یکجا نشین شده اند و تعداد معدودی از آنان به شیوه گذشته زندگی می کنند. ایلام امروزی گرچه مدت ها جزوی از ولایت لرستان بود اما از دیرباز محل سکونت طوایف و قبایل کرد بوده است، به طوری که ۷۰ درصد از ساکنین آن را اقوام کرد تشکیل می دهند .

ساکنین استان ایلام به زبان کردی با دو لهجه «کردی فیلی» و «لک» صحبت می کنند که این زبان در شهرستان های استان به جهت وجود طوایف و ایلات مختلف با اندک تفاوتی در ادای الفاظ و کلمات تکلم می شود . لهجه ی «کردی فیلی» بیشتر در مرکز استان رایج می باشد و لهجه ی «کردی لک» اغلب در نواحی شرقی یعنی در شهرستانهای دره شهر، آبدانان و جنوبی در شیروان و چرداول مورد استفاده قرار می گیرد. واژه «فیلی» را کردهای ساکن عراق به مناسبت سلطه والیان لرستان موسوم به فیلی بر ایلام، رواج داده اند و دارای لهجه های گوناگونی هستند که مهمترین آنها عبارتند از :

ملکشاهی: در شهرستان‌های ایلام و مهران

خزلی: در بخش‌های از شهرستان شیروان چرداول

آبدانانی : در شهرستان‌های آبدانان، دهلران و دره شهر

ایلامی: در شهرستانهای ایلام، مهران، شیروان چرداول

بدره ای : در بخش بدره از شهرستان دره شهر

 

قوم عرب : ایلامی های عرب زبان جزو آن دسته از مهاجران عربی هستند که در قرون گذشته ودر پی تحولات سیاسی و عوامل مختلف دیگر به ایران وبه ویژه به نواحی جنوب غربی مهاجرت کرده اند و با عرب زبانان خوزستان نیز دارای رابطه ی خویشاوندی وقومی هستند. آنها هنوز به زبان عربی محلی سخن می گویند وعلیرغم تغییرات فراوان فرهنگی هنوز اکثر آنها سمبل های عمده فرهنگ خویش را مانند لباس، زبان، برخی رسوم حفظ کرده اند. این قوم به عنوان اقلیت در شهرستان های جنوبی و شرقی استان به صورت پراکنده ساکن هستند.

 

موقعیت اجتماعی و اقتصادی

بدلیل وجود چاه های نفتی، پالایشگاه های گاز، واحد پتروشیمی و شهرک های صنعتی در استان ایلام، ایلام جزو استان نفت خیز ایران محسوب می شود. این استان دارای ۱۱ درصد منابع گاز ایران است و روزانه ۱۵۴ هزار بشکه نفت خام از چاه های نفتی گلیمدهلران استخراج و از طریق لوله به پالایشگاه ها در جنوب ایران منتقل می کند.
اما با این وجود بیشتر فعالیت اقتصادی مردم این استان بر کشاورزی، دامداری و پروزش زنبور عسل متمرکز شده‌است. کشاورزی در اکثر نقاط استان به صورت سنتی انجام می‌شود. بدین صورت که مراحل مختلف آن از داشت، کاشت و برداشت با استفاده از اصول و روش‌های ابتدایی و سنتی صورت می‌گیرد و هم اکنون نیز بخش مهمی از درآمد و حتی اشتغال مردم استان در بخش کشاورزی متمرکز شده است. مهم‌ترین محصول کشاورزی استان،‌ گندم است.
همچنین وجود کوهستان‌ها، جنگل‌ها، مراتع نسبتاً سرسبز، انواع گل و گیاه در بهار و تابستان و نیز وجود مناطق گرمسیری و سردسیری در مجاورت یکدیگر، بهترین شرایط را برای پرورش زنبور عسل فراهم آورده است.
اما در بخش صنعت، استان ایلام یکی از محروم‌ترین استان‌های کشور محسوب می شود. در این استان به علت شرایط خاص اقتصادی و اجتماعی، از دیرباز، صنایع، به ویژه صنایع نوین کارگاهی، رونق چندانی نیافته است. بخش صنعت سهم بسیار ناچیزی از اشتغال را نسبت به بخش خدمات و کشاورزی به خود اختصاص داده است. صنعت استان ایلام عمدتاً در صنایع خانگی و کارگاهی خلاصه می‌شود و صنایع دستی آن عبارتند از: قالی و قالیچه،
جاجیم، خورجین، سیاه چادر، رسن، نمد، گیوه و گلیم که با توجه به فراوانی مواد اولیه مانند پشم و موی بز تولید آن‌ها از گذشته های دور رایج بوده است.
منابع معدنی استان نیز منحصر به منابع رسوبی است و به طور عمده شامل کانی‌های غیرفلزی می‌شود. تاکنون ذخایر مواد معدنی فلزی در استان شناخته نشده است ولی استان ایلام دارای ذخایر نفت و گاز غنی است.
البته در آخر باید این نکته را اضافه کنیم که؛ باتوجه به گشایش مرز عراق در شهرستان مهران امکان توسعه تجارت و توریسم بین‌المللی و ترانزیت کالا و مسافر بیشتر شده است.
 
 
سوغات  گیوه

بخش شیرینی : انواع شیرینی بژی بر ساق، شیرینی کله کنجی، شیرینی کاک، شیرینی گمگه، حلوای بگل که ترکیبی از پودر کشک و خرما است .

بخش کشاورزی : کنجد، گردو، سقز محلی از صمغ درخت بنه

بخش دامداری : روغن حیوانی معروف به روغن کرمانشاهی، کره محلی، کشک، عسل کوهی مربوط به مناطق سورگه و شلم

بخش صنایع دستی : جاجیم، نمد مالی، گیوه

 

 

جاذبه های طبیعی - گردشگری

غار زینه گان

 

 

ایلام : آبشار اما، آبشار چم آو، آبشار سرطاف، آبشار گچان، تالاب زمزم، تالاب چکر، دره ارغوان، دامنه های کوه قلاقیران، غار تایه گه، غار زینه گان

 

 

 

 

دریاچه دوقلوی آبدانان

 

 

آبدانان : دریاچه دوقلوی سیاه گاو آبدانان، دامنه کوه اناران، دامنه کوه کبیرکوه، دریاچه سیاه گاو، حاشیه رودخانه سیاه گاو، غار مراژه، مناظر طبیعی سراب آبدانان

 

 

 

 

آتشکده سیاهگل

 

 

ایوان : قنات سراب ایوان، غار طلسم ایوان، غار انفجاری

 

 

 

 

 

غار خفاش

 

 

دهلران : آبشار آب طاف، دامنه های دینار کوه، چشمه آب گرم، حاشیه رودخانه آب دره جکه، حاشیه رودخانه آب مورموری، حاشیه رودخانه آب سارکوه، چای قره تپه،  غار خفاش

 

 

 

 

آبشار دربند

 

 

دره شهر : آبشار آب آسیاب، آبشار ماربره، تنگ بهرام چوبین، تنگ ماژین، حوضچه آب زمزم، غار کول کنی در طبیعت کبیرکوه در کنار رود سیمره

 

 

 

 

قلعه‌کنجاچم

 

مهران :  دامنه کوه کلک، حاشیه رودخانه پالشک آب، غار زینه گان یا غار بهشت

 

 

 

 

 

جاذبه های تاریخی

کاخ فلاحتی

 

 

ایلام : تپه ورده کبود، تفرجگاه های جنگلی مله پنجاو، حاجی بختیار و آبزا، منجیل و میان تنگ، سنگ نبشته قلعه والی، قلعه والی در تپه چقامیرگ، قلعه قیران، قلعه اسماعیل خان، قلعه تاریخی چورا، قلعه کنجانچم، موزه مردم شناسی.

 

 

 

 

 

امامزاده-سید-صالح-الدین

 

 

آبدانان : انبارهای هزار در آبدانان، زیارتگاه سید صالح الدین، قلعه تاریخی پشت قلعه، قلعه هزارانی، مسجد جامع

 

 

 

 

امامزاده سید عبدالله

 

 

ایوان : آتشکده سه پا، مسجد جامع

 

 

 

 

 

امامزاده‌ابراهیم‌قتال

 

 

دهلران : آتشکده میمه، تپه علی کش، تپه موسیان، تپه محمد جعفر، تپه مراد آباد، سنگ نوشته میمه، شهر تارخی سمیره، قلعه شیاخ، قلعه پاقفله، قلعه کره چکا، قلعه انجیر، موزه حیات وحش و تاریخ طبیعی.

 

 

 

 

چهار-طاقی-ساسانی-دره-شهر

 

 

دره شهر : آسیاب آبی در روستای شیخ مکان، آثار خرابه های شهر سمیره، قصرها و بازارهای تاریخی، آثار تاریخی پل گاومیشان، تپه باستانی تیغن، زیارتگاه جابر انصاری، زیارتگاه بابا سیف الدین، زیارتگاه امام زاده صالح، چهار طاقی دوران ساسانی، قلعه و شهر تاریخی ماژین، قلعه پوراشرف، قلعه زینل یا زبیده، قلعه جهانگیرآباد، قلعه پنج برادر مورموری یا قلعه تاجمیر، قلعه ارمو، قلعه میرغلام هاشمی، موزه دره شهر.

 

 

 

 

امامزاده-علی-صالح.JPG

 

مهران : آتشکده متعلق به دوره ساسانیان، امام زاده علی صالح، امام زاده سید حسن، بقعه پیر قتال، تپه باستانی چغا آهوان و چغا گلان، زیارتگاه سید محمد عابد، سنگ نبشته دوره آشوری، کتیبه تخت خان، قلعه زمستانی والی معروف به کنجانجم، موزه دفاع مقدس. 

 

 

آبدانان(ایلام)

 • جمعیت :
  21934
 • کد تلفن :
  42

آبدانان شهری است در استان ایلام در غرب ایران. این شهر مرکز شهرستان آبدانان است.

آرکوآز (قلعه دره ملکشاهی)(ایلام)

ارکواز شهری است در استان ایلام ایران. ارکواز مرکز شهرستان ملکشاهی است.
پیشینه
حاکم ایلام در زمان سلطان ملکشاه سلجوقی در ناحیه ارکواز (ارک: پایتخت - واز: وسیع) قلعه و برج داشته‌است. طوایف ملکشاهی به دو دسته گرزینوند و هورده کو تقسیم می‌شوند که عبارتند از: نقی، خمیس، روسگه، خوادا، کاظم بگ، حسین بگ، شکر بگ، ملگه، کلوند، کناریوند، گراوندی، خیرشه، کوکی، اما، سیرانه، مهر، کل کل، رسولوند، کنیاینه، باولگ، قیطول، خرزینوند، گلان، خلیلوند، جمعه، علی نظر، کور، شره میر، سیه گه، باوه پیرمحمد و کلگه.

آثار تاریخی و باستانی
1- آرامگاه سید محمد عابد (گنبد پیرمحمد) واقع در 28 کیلومتری شهر ملکشاهی در مسیر ملکشاهی به مهران. سبک بنای آن مربوط به دوره صفویه‌است.
2- چهار تاقی آتشکده کوشک قینفر از آثار بجا مانده از دوران ساسانی با پنج متر ارتفاع و بیست و هفت متر مساحت که با گچ و سنگ احداث شده و روی چهار ستون از سنگ و گچ قرار دارد. در جوار این اثر تاریخی که در کوه پشمین ملکشاهی قرار دارد چشمه آب و درختان مورت و انجیر و زیتون قرار دارد.
3- در قسمت غربی شهر ارکواز آثار قلعه‌ای بجامانده از دوران کهن قرار دارد که مردم منطقه آنرا قلعه جوق می‌خوانند. بعضی معتقدند که این قلعه در اصل قلعه سلجوق نام داشته که در زمان سلجوقیان محل نگهداری اسیران بوده‌است.
4- در سیصد متری روستای گل گل ملکشاهی و سر چشمه رودخانه‌ای به همین نام نیز کتیبه‌ای به خط میخی آشوری وجود دارد که مربوط به هزاره اول قبل از میلاد می‌باشد. در قسمت بالای این کتیبه که در فاصله 3 متری از سطح زمین بر روی تخته سنگی حجاری شده تصویر صورت مردی با ریش بلند که به جانب شمال شرق منطقه می‌نگرد و چند ستاره در مقابل پیشانی و کلاهش واقع شده‌است قرار دارد که عموما اعتقاد بر این است که تصویری از آشور بانی پال می‌باشد که تمدن ایلام را مورد یورش وسیع قرار داد و فتح کرد.
5- آبشار اما در 15 کیلومتری شهر ملکشاهی.

آسمان آباد(ایلام)

شهری است در استان ایلام در غرب ایران. این شهر در بخش مرکزی شهرستان شیروان و چرداول قرار دارد. فاصله شهر آسمان آباد تا سرابله 15 کیلومتر است .جمعیت "آسمان‌ آباد" درسال ۱۳۸۵، برابر با ۵۹۰۸ نفر بوده است    
شهرستان شیروان و چرداول یکی از شهرستانهای استان ایلام است که مرکز آن شهر سرابله می‌باشد. شیروان و چرداول در سال ۱۳۶۰ ازاین شهرستان دارای سه بخش و هشت دهستان است:    دهستانهای بخش مرکزی:   دهستان آسمان‌آباد   دهستان شباب   دهستان بیجنوند   نقاط شهری: سرابله    دهستانهای بخش شیروان:   دهستان کارزان   دهستان زنگوان   دهستان لومار   نقاط شهری: لومار.    دهستانهای بخش هلیلان:   دهستان زردلان   دهستان هلیلان   نقاط شهری: توحید.     شهرستان ایلام جدا شسرابله مرکز شهرستان شیروان و چرداول است. این شهر پس از جدا شدن توابع شهرستان شیروان و چرداول به عنوان مرکز شهرستان انتخاب گردید و تا قبل از یکی از روستاهای شهرستان ایلام به حساب می‌آمد. قبل از تبدیل شدن سرابله به مرکز شهرستان، روستای شباب(شواو) از اهمیت بیشتری برخوردار بود. اکثر جمعیت شهر سرابله را روستائیان مهاجر شهرستان تشکیل می‌دهد.د و در تقسیمات کشوری قبل از ۱۳۶۰ از بخش‌های آن محسوب می‌شد  
زبان
 کردی کلهری:که در کرمانشاه و مناطق از استان ایلام،از جمله شهرستانهای ایوان و شیروان چرداول و بخش چوار رایج است و با گویش کردی ایلامی اندکی تفاوت دارد.

کردی ایلامی:گویش عمده مردم استان ایلام از جمله طوایف عمده و قدیمی آن است که با اندک اختلافاتی در شهرهای ایلام،مهران،سرابله،بدره،بخش های عمده‌ای از نواحی جنوبی استان مانند دهلران،دره شهر،آبدانان و مناطقی از کشور عراق نظیر مندلی و خانقین بدان تکلم می‌شود.
 جمعیت
بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت شهرستان شیروان و چرداول در سال ۱۳۸۵ برابر با ۷۳۹۷۳ نفر بوده‌است     

بخش شیروان    شیروان یکی از بخش‌های شهرستان شیروان و چرداول است. این منطقه که در شمال شرق استان ایلام و در حدود ۱۰۰ کیلومتری شهر ایلام قرار دارد یکی از حاصلخیزترین مناطق این استان است و مرکز ان نیز شهر لومار است. از عواملی که به حاصلخیزی این منطقه کمک کرده عبور رودخانه سیمره از شرق این منطقه‌است که در تمام فصول سال دارای اب فراوانی است. این منطقه در فصل بهار به یکی از زیباترین مناطق استان تبدیل می‌شود ودر این فصل پذیرای مسافران زیادی از گوشه و کنار استان است.   
بخش چرداول   
چرداول منطقه‌ای از شهرستان شیروان و چرداول است. بخش چرداول در دامنه جنوبی رشته کوههای زاگرس قرار دارد و دارای آب و هوایی کوهستانی است. این منطقه از دو ناحیه کوهستانی و دشت نسبتاٌ هموار تشکیل شده‌است. در بخش کوهستانی، انبوه درختان بلوط و بادام کوهی، بنه(ون)، کیکم، ارجن و گون دیده می‌شود. مراتع بخش چرداول هم در بخش کوهستانی قرار دارد و زمینه مناسبی برای دامپروری سنتی فراهم کرده‌است و به هم دلیل شغل اصلی ساکنان بخش کوهستانی دام پروری است.

ایلام(ایلام)

 • جمعیت :
  160355
 • کد تلفن :
  41
 • سایت شهرداری :
  www.e-ilam.ir

ایلام (به کردی: ئیلام) یکی از شهرهای غربی ایران و مرکز استان ایلام است. جمعیت این شهر برپایه سرشماری سال 1385 خورشیدی برابر با 155,289 نفر بوده‌است.نام ایلام در قدیم «ده‌بالا» بوده‌است و مردمان طایفه ده‌بالایی در آن ساکن بوده‌اند. پس از آن نیز «حسین‌آباد» نامیده شد.

اکثر ساکنان ایلام مسلمان بوده و پیرو مذهب شیعه دوازده‌امامی هستند. در شهر ایلام زبان اکثر قریب به اتفاق مردم کردی است. البته گویش‌های لکی، لری و عربی نیز وجود دارد. ایلام از مناطق مرزی کشور است که امروزه با راه‌اندازی صنایع پتروشیمی و گاز در اطراف آن و پیشرفت‌های به‌دست‌آمده در دانشگاه ایلام -که دارای حدود 7000 دانشجو است- و راه‌اندازی رشته‌های مهندسی مانند برق، مکانیک، کامپیوتر، عمران، معماری و ... باعث افزایش قابلیت این استان در انجام پروژه‌های تحقبقاتی و صنعتی شده‌است.

ایوان(ایلام)

 • جمعیت :
  27883
 • کد تلفن :
  42

ایوان شهری است در بخش مرکزی شهرستان ایوان استان ایلام ایران.

طبق آخرین سرشماری جمعیت این شهر سرد سیری حدود 27883 نفر تخمین زده شده است . این شهر در شمالی ترین نقطه استان ایلام واقع شده است و اسم قبلی آن جویزر بوده است و دارای اثار دیدنی می‌باشدازجمله طاق شیرین و فرهاد و غار طلسم و سانری ومنطقه تفریحی خوران از مناطق دیدنی این شهرستان می‌باشد.

تاریخچه
شهر قدیمی ماسبذان در این شهرستان قرار دارد. شهر تاریخی زرنه از توابع این شهرستان است.

در این شهر تپه‌های باستانی مربوط به دوره ساسانی، قبرستان هلوچ، طاق شیرین و فرهاد، آتشکده سیا هگل و ... در این شهر واقع است. این شهر دارای آب و هوایی معتدل است ودر کنار جنگلهایی زاگرس مابین دو کوه بانکول و شیرازول قرار دارد. این شهرستان در 130 کیلومتری کرمانشاه و 45 کیلومتری ایلام قرار دارد. این شهر دارای دانشگاه آزاد اسلامی و پیام نور است.

بدره(ایلام)

 • جمعیت :
  3784
 • کد تلفن :
  42

بدره شهری است در بخش بدره شهرستان دره‌شهر استان ایلام ایران

پهله زرین آباد(ایلام)

 • جمعیت :
  4426
 • کد تلفن :
  42

پَهله شهری است در استان ایلام. این شهر مرکز بخش زرین آباد شهرستان دهلران در این استان است. پهله در 122 کیلومتری جنوب خاوری شهر ایلام واقع شده است.

بیشینه دمای این شهر 40 و کمینه آن 5- درجه سانتیگراد است.در سال 1386 شهر پهله مدتی به دلیل پایین آمدن سطح آب چشمه با مشکل کمبود آب روبرو شد و از طریق تانکرهای سیار به این شهر آبرسانی می‌شد تا این‌که در همان سال با طرح آبرسانی لوله‌ای این مشکل شهر حل شد.

پیشینه
ظاهراً نام این شهر هم‌ریشه با پَهلَوْ و پارت است که یکی از معانی آن شهر می‌باشد. شهر امروزی پهله در قدیم جزئی بود از سرزمین پهله (جبال، کوهستان زاگرس) و احتمالاً به همین خاطر نام پهله بر روی آن مانده است.

در جنگ عراق با ایران شهر پهله آسیب فراوان دید و پس از بازسازی نام آن که پس از انقلاب اسلامی به زرین‌آباد تغییر یافته بود مجدداً پهله شد.

دیدنی‌ها
شهر پهله در دشتی با شیب ملایم به سوی رود دجله قرار دارد.

دیدنی‌های شهر و پیرامون آن
رود میمه که در شهر جریان دارد.
رشته کوه کبیرکوه (در پانزده کیلومتری شمال پهله)
قله کلاوندی (1716 متر) در ده کیلومتری شمال خاوری شهر
امامزاده سیدفخرالدین
امازاده سیدنصرالدین
امامزاده سید ابراهیم (فرزند امام محمد باقر) که در 7 کیلومتری پهله و در مسیر قلعه شیاخ قرار دارد.
ساختمان این امامزاده که شکل مخروطی ویژه‌ای دارد مربوط به دوران سلجوقی است.

 

دره شهر(ایلام)

 • جمعیت :
  18400
 • کد تلفن :
  42

دَرّه‌شهر در زمان‌های مختلف تاریخی به علل متعدد بارها ویران و آباد گشته، از جمله عوامل موثر در ویرانی آن می‌توان لشگر کشی سپاهیان آشور و اعراب را نام برد. بنا به نظری، دره شهر محل شهر باستانی ماداکتو پایتخت عیلامی بوده‌است.به نظر می‌رسد که دره شهر اولین شهر عیلامی بوده‌است که در حمله آشور بانی پال ویران شده و در زمان حکومت هخامنشیان یا اهمیت گذشته را نداشته و یا همچنان در ویرانی به سر می‌برده‌است، ولی در زمان اشکانیان دوره تجدید حیات آن بوده و در عهد ساسانیان نیز مجدداً آباد گردیده و رونق یافته‌است.

در ویرانه‌های به جای مانده از یک شهر در زمان ساسانیان، آثار شهرسازی که در آن دوره معمول بوده به چشم می‌خورد. سکه‌های یافت شده در خرابه‌های دره شهر به خسرو سوم و جانشینان او متعلق است.در میان ویرانه‌های آن اثری از مکانی که شاید زمانی مسجد و یا عبادتگاه دوره اسلامی بوده باشد، یافت نشده‌است. در حال حاضر این شهر که در دامنه کوه خرابه‌های شهر باستانی دوره ساسانی و رودخانه سیمره قرار دارد، و از استعداد کشاورزی، منابع آب غنی، مراتع سبز و جنگل‌های انبوهی برخوردار است.

مناطق‌ دیدنی
تنگ بهرام چوبین
رودخانه سیمره
بقایای شهرتاریخی‌ ماداکتو
آتشکده‌ روستای سرخ‌آباد
قلعه شیخمکان
امامزاده‌ باباسیف‌الدین
پل تاریخی سیمره مربوط‌ به‌ دوره‌ ساسانیان‌ در مسیر پلدختر
قلعه‌ هاشم‌آباد
ارتفاعات‌ زیبای‌ کبیرکوه
قلعه هزار در

دهلران(ایلام)

 • جمعیت :
  28320
 • کد تلفن :
  42

دِهلُران(به کردی: د?لو?ان، Dêluran) دومین شهر استان ایلام به لحاظ جمعیت و اولین شهرستان استان به لحاظ وسعت می‌باشد که بیشترین مرز مشترک با کشور عراق را در استان داراست زبانهای لری و کردی از زبانهای متداول این شهرستان می‌باشد که عربی و اندکی زبان لکی نیز در بین مردم این شهرستان رواج دارد 100 درصد مردم این شهرستان شیعه مذهب هستند. طوایف ساداتجایروند و باپیروند و کایدخورده و مموس از طوایف عمده این شهرستان‌اند.
چشمه آب گرم دهلران دارای خواص درمانی خصوصا برای بیماران پوستی می باشد این چشمه آبگرم یکی از مناطق توریستی شهرستان دهلران می باشد که همه ساله پذیرای قشر عظیمی از مردم سراسر کشور می باشد.
دیدنی‌ها
دهلران دارای اماکن مذهبی و تاریخی و گردشگری فراوانی است که برخی از آنها بدین شرح است:
امامزاده ابراهیم قتال
امامزاده سید اکبر
امامزاده سید ابراهیم
امامزاده سید ناصرالدین
امامزاده سیدفخرالدین
امامزاده عباس
مقبره سید یوسف
شهرمیر (جابر انصار)
قلاع شواخ
قلعه انجیر
چشمه آبگرم
چشمه قیر
غار هویر (چاه شوره)
غار خفاش
منطقه تفریحی هویر(از منابع طبیعی ملی)
تپه تاریخی علی کش
شهربه خواب رفته اوارا درنزدیکی بخش موسیان
غارها وچشمه‌های طبیعی درروستای بیشه دراز واقع در30کیلومتری دهلران
تپه عقرب دارای سمی ترین عقربهای منطقه
سد مخزنی دویرج
مناطق خوش آب و هوای نصریان که متعلق به سادات بزرگوار ابراهیم قتال می‌باشند.
قلعه سکه‌سان در روستای بردی
هفت آبشار متوالی روستای خربزان که در بیست کیلومتری بخش زرین آباد قرار دارد

اثر طبیعی و ملی دهلران
اثرطبیعی در شهرستان دهلران بین 20/47 الی 17/37 طول شرقی و 43/32 الی 41/32 عرض شمالی واقع شده‌است . مساحت آن در حدود 1483 هکتار است. اثر طبیعی ملی دهلران به دلیل خصوصیات ویژه و منحصر بفرد ( چشمه قیر , آب گرم , غار خفاش ) و همچنین زیستگاه منحصر بفرد گونه حمایت شده خفاش مورد حفاظت و کنترل اداره کل حفاظت محیط زیست ایلام قرار گرفته‌است.

چشمه قیر، خون اژدها
این اثرطبیعی در منطقه حفاظت شده بوستان جنگلی آبگرم شهرستان دهلران قرار گرفته ‌است. بر پایه گفته‌های مردم محلی، این چشمه، خون اژدهایی بوده که در جنگ با پهلوانی اساتیری، اسفندیار رویین‌تن، به هلاکت رسیده است.

زرنه(ایلام)

 • جمعیت :
  8926
 • کد تلفن :
  42

شهر زرنه با جمعیتی در حدود ده هزار نفر در 15 کیلومتری ایوان غرب واقع شده‌است. شهر مرزی (سومار در غرب این شهر و شهر نفت شهر(استان کرمانشاه)) هم در 70 کیلومتری این شهر واقع شده‌است.

سد گنگیر که در حال احداث است در چند کیلومتری این شهر واقع شده‌است. وزمینهای حاصل خیز و هموار دشت زرنه را در آینده زیر پوشش آبگیری قرار می‌دهد عمده درآمد مردم از راه کشاورزی و دامداری است. و بالغ بر 500 نفر از جوانان این شهر در شهرهای بزرگ و صنعتی مانند بندر عباس واهواز و...(ابوذر)مشغول کسب و کار هستند که امید می‌رود در آینده با به وجود آمدن فرصتهای شغلی که از سد و کارخانه جدید سیمان و شهرک صنعتی به وجود می‌آید آنها به محل زیست وزندگی خود برگردند. حاکم زرنه در دوره زندیه والی پشتکوه بوده‌است که هم اکنون اصلیت مردم زرنه را فیلی‌ها تشکیل می‌دهند

سرآبله(ایلام)

 • جمعیت :
  9804
 • کد تلفن :
  42

سَرابله (به کردی: سه‌رابله‌، Serable) شهری است در استان ایلام در غرب کشور ایران. این شهر مرکز بخش چرداول در شهرستان شیروان و چرداول است.سرابله به دلیل داشتن سرابی (چشمه آب ) در وسط شهر به سرابله یعنی دارای آب نام گرفت عمده کار مردم این شهر کشاورزی است و بیشترین کشاورزی آنان را کشت گندم جو نخود عدس و کشت برنج که از شهرهای عراق به ایران وارد گردیده و به برنج عنبر بو (خوش بو) معروف است مشغول می‌باشند

 

صالح آباد(ایلام)

 • جمعیت :
  1956
 • کد تلفن :
  42

صالح‌آباد شهری است در استان ایلام ایران. صالح‌آباد مرکز بخش صالح‌آباد شهرستان مهران است.
جاده ایلام، صالح‌آباد به شهر مرزی مهران با طول 80 کیلومتر مهمترین محور ارتباطی ایران برای انتقال زائران به عتبات عالیات و ارسال کالا به کشور عراق است.

در سال 1378 خورشیدی روزانه به طور میانگین یک هزار و 500 دستگاه کامیون کالا، 40 کاروان زیارتی و صدها دستگاه وسایل نقلیه دیگر در این محور ارتباطی رفت و آمد می‌کنند

 

لومار(ایلام)

 • جمعیت :
  2714
 • کد تلفن :
  42

لومار شهری است در استان ایلام ایران. لومار مرکز بخش شیروان در شهرستان شیروان و چرداول است.
مردم لومار شیعه دوازده‌امامی هستند.

مورموری(ایلام)

 • جمعیت :
  3523
 • کد تلفن :
  42

مورموری یکی از شهرهای استان ایلام در غرب ایران است. این شهر در بخش کلات شهرستان آبدانان قرار دارد. جمعیت مورموری درسال 1385، برابر با 3,491 نفر (684 خانوار) بوده است.

این شهر دارای آب و هوایی نیمه خشک با متوسط بارندگی 350 میلیمتر در سال می‌باشد. نزدیکی به خطوط ریلی و هوایی استان خوزستان و وجود منابع گاز، نفت، گوگرد و آب دریاچه سد کرخه را می‌توان به عنوان قابلیت‌های بالقوه برای توسعه این شهر دانست. شهرداری در این شهر در سال 1384 تاسیس گردید.

موسیان(ایلام)

 • جمعیت :
  3089
 • کد تلفن :
  42

موسیان نام شهری است در شهرستان دهلران استان ایلام کشور ایران.

این شهر در منطقه باستانی موسیان در کنار مرز عراق جای دارد و فاصله آن از شهر دهلران کمتر از 22 کیلومتر است. آثار باستانی بسیاری از دوران تمدن‌های ایلام، ماد ،هخامنشی و ساسانی در این منطقه وجود دارد که تاکنون مورد توجه قرار نگرفته‌اند.

رودخانه‌ای به نام دویرج از کنار این شهر می‌گذرد و آب‌و‌هوای آن در زمستانها معتدل و در تابستانها بسیار گرم است.

از روستاهای مهم پیرامون آن می‌توان از پتک، بیات، بربیجه، فربه ،دشت عباس و عین‌خوش نام برد.

اغلب مردم موسیان به گویش لری تکلم می‌کنند ولی برخی از مردم ساکن روستاهای حاشیه مرز عراق، عرب‌زبانند. مردم موسیان از طایفه‌های لر کاوسی و دیناروند هستند.

منطقه موسیان دارای منابع عظیم نفت و گاز است. بسیاری از این حوزه‌های نفتی با کشور عراق مشترک هستند. هم اکنون عملیات استخراج نفت در شماری از این حوزه‌ها از جمله حوزه‌های نفتی بیات، دالپری ،دانان و چشمه‌خوش انجام می‌گیرد.

منطقه موسیان همچنین منطقه‌ای حاصلخیز از حیث کشاورزی است. آب و هوای گرم منطقه و وجود منابع آب سطحی و زیر زمینی ،امکان کاشت بسیاری از فراورده‌ها را فراهم آورده است .از مهم‌ترین فراورده‌های این منطقه می‌توان گندم، جو، ذرت، کنجد، صیفی جات، دانه‌های روغنی، سیب زمینی، پیاز،انواع سبزیجات، خرما و مرکبات را نام برد.
شهرداری موسیان در تاریخ 1345 خورشیدی تأسیس گردید.
مردم منطقه در قدیم کوچ‌نشین بودند و در سال‌های 1351 و 1352 مسئولان وقت در محل فعلی شهر ساختمان‌سازی کردند و با این کار هسته شهرنشینی تشکیل شد.
این منطقه در سال 1359 و در جریان جنگ ایران و عراق به اشغال متجاوزان در آمد که در نتیجه شهر موسیان و روستاهای اطراف آن به کلی ویران شدند. در سال‌های جنگ، استانداری یزد بیشتر شهر موسیان را بازسازی کرد که با تصرف دوباره از سوی عراق تمامی بازسازی به طور 100 درصد تخریب شد.پس از پایان جنگ منطقه بازسازی شده و از نو رونق گرفته است.

 

مهران(ایلام)

 • جمعیت :
  13276
 • کد تلفن :
  42

مِهران شهری است در استان ایلام ایران. مهران مرکز بخش مرکزی شهرستان مهران است.

خروجی مهران از فعالترین مرزهای رسمی ایران است که نزدیکی به شهرهای مذهبی کشور عراق این مرز را به یکی از مهمترین کانون‌های تردد زوار و صدور کالا به کشور عراق تبدیل کرده‌است.

شهر مهران یکی از شهرهای مرزی مذهبی ایران است این شهر نزدیکترین مرز زمینی بین ایران و عراق است روزانه تقریباً دو هزار زائر برای زیارت عتبات عالیات از ایران به عراق و همچنین از عراق به ایران برای زیات امام رضا و حضرت معصومه می‌آیند شهر مهران در جنوب استان ایلام قرار دارد و به 4 بخش فرخ آباد، هرمز آباد، رستم آباد، و بخش مرکزی تقسیم می‌شود امام زاده سید حسن ابن موسی کاظم برادر امام رضا در 5 کیلومتری شهر مهران و یکی از قطب‌های زیارت این شهر محسوب می‌گردد امام زاده علی صالح دربخش صالح آباد و 45 کیلومتری شهر مهران و در جاده ایلام مهران قرار دارد.

میمه زرین آباد(ایلام)

 • جمعیت :
  2288
 • کد تلفن :
  42

مِیمه شهری است در استان ایلام ایران. میمه در بخش زرین‌آباد شهرستان دهلران قرار دارد.
شهر میمه هوایی معتدل دارد.آبشار آبتاف در مسیر میمه به پهله زرین آباد در زمره مکان‌های گردشگری استان ایلام است.

تاریخچه
تپه میمه با دیرینگی 4500 تا 4100 سال پیش از میلاد از مکان‌های باستانی منطقه است

چوار(ایلام)

 • جمعیت :
  5669
 • کد تلفن :
  42

چوار شهری است در استان ایلام ایران. چوار مرکز بخش چوار شهرستان ایلام است

 تاريخ : یکشنبه ٢۱ اردیبهشت ۱۳٩۳ | ٩:٥٦ ‎ق.ظ | نویسنده : kourosh hasanpour | نظرات ()
.: Weblog Themes By VatanSkin :.