موزه های مهم دنیا

موزه راین لند: این موزه در سال 1820 میلادی در بن آلمان دایر شده و قسمت عمده آثار آن مربوط به تاریخ طبیعی است.

موزه هنری بالتیمور: این موزه در سال 1914 میلادی در کشور آمریکا تاسیس شده و دارای آثار نفیس از قرن دوم تا قرن ششم میلادی است.

موزه ماساچوست: این موزه در سال 1886 میلادی در کشور آمریکا تاسیس شده و دارای آثار تاریخی و هنری از کشورهای مختلف می باشد. قسمتی از آثار آن از نفیس ترین و گرانبها ترین آثار تاریخی است که در سایر موزه های دنیا وجود ندارد.

موزه هنری آلبرتینا: این موزه در سال 1776 میلادی در کشور اتریش (وین) تاسیس شده و دارای مقدار زیادی تابلو های نقاشی و مینیاتوری است.

موزه ملی باستانشناسی: این موزه در سال 1867 میلادی در کشور اسپانیا تاسیس شده و دارای آثاری از ماقبل تاریخ و مصر قدیم و آثاری از هنرهای اسلامی است و در حدود ده هزار نسخه کتاب خطی قدیمی دارد.

موزه مادرید: در سال 1924 میلادی در شهر مادرید تاسیس شده نقاشی، منبت کاری، کاشی سازی و آثار گرانقیمت دیگر می باشد.

موزه بریتیش موزئوم: موزه بریتانیای کبیر، در سال 1753 میلادی در شهر لندن تاسیس شده و دارای آثاری ماقبل و آثار باستانی گرانبها از کشورهای مختلف و آثار هنری نفیس نقاشی، کاشی سازی، انواع مسکوکات و کتاب های خطی است. کتابخانه مهمی نیز دارد که دارای 6 میلیون نسخه کتاب خطی و چاپی است.

موزه لندن: این موزه در سال 1912 میلادی در شهر لندن تاسیس شده و دارای آثار و اسنادی مربوط به تاریخ این شهر می باشد.

موزه ملی روم: این موزه در سال 1889 میلادی در کشور ایتالیا (روم) تاسیس شده و دارای آثار باستانی از روم و یونان قدیم است.

موزه کاخ گلستان: این موزه در زمان ناصرالدین شاه قاجار در کشور ایران دایر شده و سابقا جواهرات سلطنتی در آن قرار داده شده بود، اکنون دارای آثار تاریخی گرانبها و تابلوهای نفیس نقاشی است که اغلب آنها کار کمال الملک است، تخت طاووس نیز در آنجا است.

موزه ایران باستان (موزه ملی): این موزه در سال 1316 شمسی در کشور ایران دایر شده و دارای آثار نفیس باستانی و اشیاء عتیقه گرانبها می باشد.

موزه سلطنتی هنرهای زیبا: این موزه در سال 1810 میلادی در کشور بلژیک تاسیس شده و دارای تابلوهای نقاشی از استادان بزرگ است و کتابخانه آن نیز بیش از صد هزار جلد کتاب دارد.

موزه باستان شناسی پرتقال: این موزه در سال 1866 میلادی در کشورپرتغال تاسیس شده و دارای آثار ماقبل تاریخ و آثاری از جنگ های اعراب با اسپانیا است.

موزه هنر میلواکی: این موزه واقع در ایالات متحده آمریکا (ویسکانسن-میلواکی) می باشد. موزه هنر میلواکی 13 هزار متر مربع مساحت دارد و ساخت آن از سال 1994 تا 2001 میلادی بطول انجامید.

موزه تولستوی روسیه: این موزه در سال 1911 میلادی در کشور روسیه تاسیس شده و دارای آثار تاریخی است، در قسمت کتابخانه آن مقدار زیادی از نوشته های تولستوی که به خط او می باشد با کتاب های چاپ شده اش که به زبان های مختلف جهان ترجمه و نگهداری می شود.

موزه لوور: این موزه در سال 1793 میلادی در کشور فرانسه (پاریس) تاسیس شده و دارای آثار گرانبهای تاریخی از دوره فنیقی ها، آشوریها، کلدانیها، سومریها و اقوام دیگر و مجسمه ها، تابلو های نقاشی نفیس و کتابخانه می باشد.

 موزه مصر: این موزه در سال 1900 میلادی در شهر قاهره تاسیس شده و دارای آثاری از ماقبل تاریخ و دوره فراعنه و آثار هنری و تاریخی است.

موزه آمستردام: این موزه در سال 1908 میلادی در کشور هلند (آمستردام) تاسیس شده و دارای آثار تاریخی و هنری نفیس از نقاشی و مجسمه سازی و کاشی سازی است.

موزه لاهه: این موزه در سال 1921 میلادی در شهر لاهه تاسیس شده و دارای تابلوهای نفیس از نقاشان بزرگ است.

موزه بارودا هند: این موزه در سال 1894 میلادی در کشور هندوستان تاسیس شده و دارای آثار ماقبل تاریخ و دوره های بعد و آثار هنری هندوستان است.

/ 0 نظر / 25 بازدید