بناها و آثار معروف جهان

تخت جمشید یا پرسپولیس شیراز

 از شگفت انگیز ترین آثار تاریخی جهان است که در چند کیلومتری شهر قرار دارد و هم اکنون نیز آثاری از عظمت این بنای مهم بر جای مانده است. این آثار در زمان سلطنت هخامنشیان قصر پادشاهی آنان بود که به دست اسکندر مقدونی به آتش کشیده شد.

 مسجد الاقصی (قدس)

 مسجدی است بسیار قدیمی که در فلسطین که نخستین قبله مسلمین بوده و قبله گاه مسیحیان و یهودیان جهان نیز بوده است که به وسیله حضرت سلیمان در بیت المقدس (اورشلیم) بنا شده.

گورستان زیر زمینی رم

 این گور در فاصله کمی از شهر رم در محلی به نام آپیا واقع شده مه به وسیله پله هایی می توان به زیرزمین (محل گورستان) وارد شد.این گورستان زیرزمینی در ابعادی به طول و عرض 11 کیلومتر ساخته شده و قبر ها در 2 الی 3 طبقه روی هم در این زیرزمین مشاهده می شوند که بقایای اسکلت مردگان نیز به چشم می خورند.

 مجسمه حضرت مسیح روی کوه

این مجسمه در نزدیکی ریودوژانیرو پایتخت آرژانتین قرار دارد و در بالای تپه ای به نام (کوراکوادو) بنا شده ، ارتفاع این مجسمه عظیم از سطح دریا 699 متر و طول آن 33 متر است.

ساختمان اپرای سیدنی

 وقتی رقابت برای طراحی ساختمان یک اپرا در سیدنی آغاز شد ، یک مهندس جوان دانمارکی به نام یورن اوتزن برنده جایزه این رقابت شد. او ساختمانی با سقف هایی به شکل قایق تفریحی ، در نزدیکی بندر سیدنی طراحی کرد. کار ساخت این بنا در سال 1959 میلادی آغاز و در سال 1973 میلادی به پایان رسید.محاسبات پیچیده کامپیوتری برای ساخت سقف های هلالی آن مورد نیاز بود. بیش از یک میلیون کاشی و سرامیک روی ستون های سیمانی هلالی شکل نصب شد تا طراحی شگفت انگیز آن تکمیل شود.

 گاو مقدس در کوه جاموندی هند

 مجسمه این گاو که با سنگ سیاه رنگ ساخته شده بر سر کوه بر درختی در نزدیکی میسور در جنوب هند واقع شده و سالیانه میلیون ها مسافر گاو پرست به زیارت آن می روند.

 مجسمه گوماتاریا

این مجسمه بزرگ که 21 متر طول دارد و متعلق به پیروان بودا می باشد در سرونا بلگولای هند واقع شده است.

تالار جن ها

 پانصد مجسمه نشسته در تالار عجیبی در شهر کانتون چین وجود دارد که معتقدند مجسمه شاگردان بودا می باشد.

 دیوار بزرگ چین

 این دیوار عظیم در سال 294 قبل از میلاد ساخته شده و طولش 1872 کیلومتر می باشد. برای ساخت این دیوار مجبور شدند سی و چهار شهر در مسیر آن بسازند. عرض این دیوار به حدی می باشد که چهار ارابه در کنار هم به راحتی می توانند از روی آن عبور کنند ، آجر مصرفی این دیوار به وسیله ده ها هزار کارگر در همان محل ساخته می شد و سنگ های عطیم را به سبک مصری ها از فواصل خیلی دور بدان محل حمل می نمودند. با توجه به اینکه این دیوار از اعماق دره ها و از فراز رودخانه ها و کوه ها می بایستی بگذرد آن وقت می توان پی به عظمت کار بشری برد.

 ناقوس بزرگ کیوتو ژاپن

 این ناقوس 63 تن وزن ، 2/4 متر ارتفاع ، 7/2 متر قطر دارد و ضخامت آن 5/22 سانتی متر است. در سال 1614 میلادی به دستور هیدویوش سردار نظامی ژاپن ساخته شده و در معبدی به نام (چیون این) نگهداری می شود.

 مجسمه مرد متفکر فرانسه

 این مجسمه یک مرد را در حال تفکر نشان می دهد و اثر (اگوست رودن) است و در موزه کشور فرانسه قرار دارد.

 مجسمه طلایی بودا

 این مجسمه به وزن 5/5 تن از طلای خالص ساخته شده است و در معبدی در مرکز شهر بانکوک قرار دارد.

 تاوربریچ (پل برج)

تاوربریج روی رود تایمز لندن دارای بازوهای متحرکی است که هنگام عبور کشتی ها از وسط پل جدا می شوند و بالا می روند.

ساعت بیگ بن

یکی از مشهورترین ساعت های جهان در عمارت پارلمان لندن است. این ساعت به اشتباه بیگ بن نامیده می شود در واقع بیگ بن نام بزرگ ترین زنگ این ساختمان است.

 برج پیزا

سال 1174 میلادی در شهر پیزا واقع در ساحل ایتالیا ، یکی از مهندسین برجی ساخت که امروزه جزء دیدنی ترین بناهای دنیاست و سالیانه 150000 نفر توریست از آن بالا می روند. شگفتی این برج 8 طبقه این است که حدود 16 فوت کج است و علاوه بر این هر سال یک چهارم اینچ کج تر می شود ، مهندس سازنده این برج به دلیل سستی زمین بعد از ساختن چند طبقه متوجه این موضوع گردید و در طبقات بعدی کجی آن را راست نمود ولی برج به کج شدن ادامه داد و از این جهت اکنون علاوه بر آن که کج است خمیده نیز می باشد. از مدت ها قبل برای جلوگیری از کج شدن این برج اقداماتی به عمل آمده است ، قبل از جنگ جهانی دوم قریب 900 تن سیمان و بتون در سوراخ هایی که زیر سمت فرو رفته برج حفر شد تزریق گردید تا مانع کج شدن برج شود. و بدین وسیله تا حد زیادی از کج شدن برج جلوگیری شد ولی در اثر گلوله بارانی که در اواخر جنگ در این ناحیه شد امواج انفجار دوباره کج شدن برج را شدت داد ، و اخیرا اقدامات زیادی برای جلوگیری از ادامه کج شدن این برج انجام گرفته است تا برج در حالت فعلی خود محفوظ بماند.

 عمارت استیت بیلدینگ

این بنا دارای 102 طبقه و به ارتفاع 381 متر در جزیره مانهاتان می باشد. این ساختمان به سرعت بنا گردیده و زمینی به مساحت 7000 متر مربع را اشغال نموده است. بدین معنی که چهارده طبقه آن رد عرض ده روز بالا رفت. این عمارت دارای 6400 پنجره و 77 آسانسور می باشد که بعضی از آن ها یک سره از کف زمین تا طبقه 80 را در عرض یک دقیقه طی می کنند.

 کاخ سن ژرمن

در قریه ای به نام سن ژرمن آن لای در نزدیکی پاریس واقع شده. این کاخ که یکی از زیباترین کاخ های فرانسه است در سال 1535 میلادی ساخته شد و سابقا مقر سلاطین بود و امروزه موزه ملی آثار عتیق است.اهمیت تاریخی آن به خصوص از آن لحاظ است که در سال 1570 معاهده صلح ما بین کاتولیک ها و پروتستان ها در این محل منعقد شد.

معبد پارتنون

معبد پارتنون بر فراز تپه آرکوپولیس در شهر آتن یونان قرار دارد. این معبد یک ساختمان ساخته شده از مرمر سفید است که در قرن پنجم قبل از میلاد ساخته شده ، به احترام آتنا پارتنوس ، الهه محافظ شهر آتن "پارتنون" نام گرفت. در قسمت مرکزی پارتنون مجسمه مقدس آتنا قرار دارد که سقف آن اکنون ویران شده است و به وسیله 58 ستون نگهداشته می شد. این ستون ها به سبک معماری دوریس ، ساده ، تنومند و زیبا ساخته شده اند. تزئیناتی مرمری در قسمت بالای دیوار ها در بالای ستون ها کشیده شده است. خرابه های این معبد بر شهر آتن مشرف است. معبد پارتنون که یکی از زیبا ترین و جذاب ترین بناهای تاریخی آتن می باشد در جایی قرار دارد که قبلا دو معبد در آن جا وجود داشت. یکی از این معبد ها در سال 497 قبل از میلاد به دست ایرانیان سوزانده شد و معبد دیگری خراب گردید.

 برج ایفل

این برج عظیم فلزی که توسط مهندس ایفل در کشور فرانسه و کنار رود سن شهر پاریس ساخته شده 300 متر ارتفاع دارد و تماما از فلز ساخته شده است.

 لهاسا

پایتخت تبت است که در ارتفاع 11830 فوتی از سطح دریا قرار دارد. لهاسا اقامتگاه خدایان معنی دارد و دارای کاخ ها و بناهای عجیب است.

 عظیم ترین بنای چوبی جهان

 معبد بوائی هوریوحی در نارا عظیم ترین بنای چوبی در جهان است.

اهرام ثلاثه مصر

اهرام مصر که در نزدیکی قاهره نگاه هر بیننده ای را به خود جلب می کند ، در دنیای باستان از شگفتی های دنیا بوده و هنوز هم با تمام ترقیاتی که بشر کرده جزء شگفتی های دنیاست. نام بزرگترین هرم ، هرم خئوپس است که 147 متر ارتفاع دارد. برای بنای این هرم عظیم 2360000 قطعه سنگ که هر سنگی دو تن و نیم وزن دارد به کار برده شده.

 مجسمه ابوالهول

مصر باستان صد ها ابوالهول داشت که روی سنگ تراشیده می شد و دارای یک اهمیت مذهبی بود. ابوالهول عظیم غزه که قیافه یک غرعون را دارد از معروف ترین ابوالهول ها در کشور مصر است. گفته می شود این ابوالهول بیش از 5000 سال عمر دارد. ارتفاع صورت این مجسمه 5 متر و بینی آن 7/1 متر و گوش آن 37/1 متر است.

 تاج محل

 یکی از دل انگیزترین بناهای جهان به تاج محل است که قبر مرمرین همسر شاه جهان در آن واقع شده است. این بنا در شهر آگرا در هندوستان می باشد که شاهکار معماری و یکی از کارهای بزرگ بشری است. تاج محل دارای یک گنبد مرکزی  و چهار گنبد کوچکتر است که در اطراف آن قرار دارند و چهار مناره ظریف دیگر نیز در چهار گوشه ایوان ظریف بنا برافراشته است. برای ساختن آن مدت 22 سال کارگران ماهر وقت صرف کرده اند و مبلغ سه میلیون لیره که در آن زمان پول بسیار گزافی بوده است صرف شده است.

/ 0 نظر / 26 بازدید