تاریخچه جشنوارهٔ بین‌المللی فیلم فجر و برگزیدگان جشنواره از سال 1375 تا 1387

برگزیدگان پانزدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم فجر (بهمن ۱۳۷۵)
********************************

بهترین فیلم: بچه‌های آسمان (مجید مجیدی)

جایزه ویژه هیات داوران: سرزمین خورشید (احمدرضا درویش)

بهترین کارگردانی: مجید مجیدی (بچه‌های آسمان)

بهترین فیلمنامه: مجید مجیدی (بچه‌های آسمان)

بهترین بازیگر نقش اول مرد: ابوالفضل پورعرب (مردی شبیه باران)

دیپلم افتخار: احمد نجفی (هتل کارتن، توفان شن)

بهترین بازیگر نقش اول زن: گلچهره سجادیه (سرزمین خورشید)

دیپلم افتخار: لیلا حاتمی (لیلا)

بهترین فیلمبرداری: محمد آلادپوش (سرزمین خورشید)

بهترین تدوین: حسن حسندوست (بچه‌های آسمان)

بهترین موسیقی متن: بابک بیات (سرزمین خورشید، مردی شبیه باران)

دیپلم افتخار: فریدون شهبازیان (نامزدی)

بهترین بازیگر نقش دوم مرد: امین تارخ (ماه و خورشید)

بهترین بازیگر نقش دوم زن: جمیله شیخی (لیلا)

دیپلم افتخار: عذرا اسماعیلی (نامزدی)

بهترین طراح صحنه: امیر اثباتی (سرزمین خورشید)

بهترین چهره پردازی: جلال معیریان (توفان شن)

دیپلم افتخار: محسن موسوی (بچه‌های آسمان)

بهترین صداگذاری و میکس: مسعود بهنام، بهمن اردلان (براده‌های خورشید)

بهترین صدابرداری: جهانگیر میرشکاری (سرزمین خورشید)

بهترین جلوه‌های ویژه: محسن روزبهانی (سرزمین خورشید)

 

برگزیدگان شانزدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم فجر (بهمن ۱۳۷۶)
********************************

بهترین فیلم: آژانس شیشه‌ای (ابراهیم حاتمی‌کیا)

جایزه ویژه هیات داوران: بانوی اردیبهشت (رخشان بنی اعتماد)

دیپلم افتخار: درخت جان (فرهاد مهرانفر)

فیلم برگزیده تماشاگران: آژانس شیشه‌ای (ابراهیم حاتمی‌کیا)

بهترین کارگردانی: ابراهیم حاتمی‌کیا (آژانس شیشه‌ای)

دیپلم افتخار: فرهاد مهرانفر (درخت جان)

بهترین فیلمنامه: ابراهیم حاتمی‌کیا (آژانس شیشه‌ای)

بهترین بازیگر نقش اول مرد: پرویز پرستویی (آژانس شیشه‌ای)

دیپلم افتخار: امیر پایور(ابر و آفتاب)

بهترین بازیگر نقش اول زن: انیس شکوری (درخت جان)

بهترین فیلمبرداری: محمد داودی (تولد یک پروانه)

با تقدیر از: محمود کلاری (درخت گلابی)

بهترین تدوین: هایده صفی یاری (آژانس شیشه‌ای)

بهترین موسیقی متن: مجید انتظامی (آژانس شیشه‌ای)

بهترین بازیگر نقش دوم مرد: رضا کیانیان (آژانس شیشه‌ای)

دیپلم افتخار: حبیب رضایی (آژانس شیشه‌ای)

بهترین بازیگر نقش دوم زن: بیتا بادران (آژانس شیشه‌ای)

بهترین طراح صحنه: امیر اثباتی (بانوی اردیبهشت)

بهترین چهره پردازی: عبدالله اسکندری (ساحره)

بهترین صداگذاری و میکس: محمدرضا دلپاک (تولد یک پروانه)

بهترین صدابرداری: عباس رستگارپور (درخت جان)

با تقدیر از: محمود سماک باشی (آژانس شیشه‌ای)

بهترین جلوه‌های ویژه: سعید حاجی میری (اسکادران عشق)

 

برگزیدگان هفدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم فجر (بهمن ۱۳۷۷)
 ********************************

بهترین فیلم: هیوا (رسول ملاقلی پور)

جایزه ویژه هیات داوران: مصائب شیرین (علیرضا داودنژاد)

فیلم برگزیده تماشاگران: رنگ خدا (مجید مجیدی)

بهترین کارگردانی: رسول ملاقلی پور (هیوا)

با تقدیر از: مجید مجیدی (رنگ خدا)

بهترین فیلمنامه: تهمینه میلانی (دو زن)

دیپلم افتخار: حمید جبلی (پسر مریم)

بهترین بازیگر نقش اول مرد: محمدرضا فروتن (قرمز)

دیپلم افتخار: جمشید هاشم پور (هیوا)، محسن رمضانی (رنگ خدا)

بهترین بازیگر نقش اول زن: هدیه تهرانی (قرمز)

با تقدیر از: نیکی کریمی (دو زن)

بهترین فیلمبرداری: بهرام بدخشانی (هیوا)

دیپلم افتخار: حسین پویا (روبان قرمز)

بهترین تدوین: هایده صفی یاری (روبان قرمز)

با تقدیر از: حسین زندباف (هیوا)

بهترین موسیقی متن: حسین علیزاده (زشت و زیبا)

بهترین بازیگر نقش دوم مرد: حسین محجوب (رنگ خدا)

با تقدیر از: فردوس کاویانی (جنگجوی پیروز)

بهترین بازیگر نقش دوم زن: احترام السادات حبیبیان (مصائب شیرین)

با تقدیر از: کمند امیرسلیمانی (قرمز)

بهترین طراح صحنه: بهنار نازی، علی فداکار (هیوا)

بهترین چهره پردازی: مسعود ولدبیگی (زشت و زیبا)

بهترین صداگذاری و میکس: محمدرضا دلپاک (رنگ خدا)

بهترین صدابرداری: بهمن اردلان (هیوا)

بهترین جلوه‌های ویژه: محمدرضا شرف‌الدین (پرواز خاموش)


برگزیدگان هجدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم فجر (بهمن ۱۳۷۸)
********************************

بهترین فیلم: بوی کافور عطر یاس (بهمن فرمان آرا)

جایزه ویژه هیات داوران: بلوغ (مسعود جعفری جوزانی)

فیلم برگزیده تماشاگران: عروس آتش (خسرو سینایی)، متولد ماه مهر (احمدرضا درویش)

بهترین کارگردانی: بهمن فرمان آرا (بوی کافور عطر یاس)

دیپلم افتخار: سید رضا میرکریمی (کودک و سرباز)

بهترین فیلمنامه: حمید فرخ‌نژاد، خسرو سینایی (عروس آتش)

بهترین بازیگر نقش اول مرد: فرامرز قریبیان (مرد بارانی)

دیپلم افتخار: حسین یاری (بلوغ)

بهترین بازیگر نقش اول زن: میترا حجار (متولد ماه مهر)

بهترین فیلمبرداری: محمود کلاری (بوی کافور عطر یاس)

دیپلم افتخار: علی اللهیاری (دست‌های آلوده)

بهترین تدوین: مرحوم روح الله امامی (بلوغ)

بهترین موسیقی متن: احمد پژمان (بوی کافور عطر یاس)

بهترین بازیگر نقش دوم مرد: حمید فرخ نژاد (عروس آتش)

بهترین بازیگر نقش دوم زن: رویا نونهالی (بوی کافور عطر یاس)

دیپلم افتخار: سلیمه رنگزن (عروس آتش)

بهترین طراح صحنه: ژیلا مهرجویی (بوی کافور عطر یاس)

بهترین چهره پردازی: مهرداد شکرابی (بوی کافور عطر یاس)

بهترین صداگذاری و میکس: اسحاق خانزادی (اعتراض)

بهترین صدابرداری: جهانگیر میرشکاری (متولد ماه مهر)

 

برگزیدگان نوزدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم فجر (بهمن ۱۳۷۹)
********************************

بهترین فیلم: باران (مجید مجیدی)

جایزه ویژه هیات داوران: زیر نور ماه (سید رضا میرکریمی)

فیلم برگزیده تماشاگران: سگ کشی (بهرام بیضایی)

بهترین کارگردانی: مجید مجیدی (باران)

دیپلم افتخار: همایون اسعدیان (آخر بازی)

بهترین فیلمنامه: بهرام بیضایی (سگ کشی)

بهترین بازیگر نقش اول مرد: حسین عابدینی (باران)

دیپلم افتخار: پرویز پورحسینی (مریم مقدس)

بهترین بازیگر نقش اول زن: ثریا قاسمی (مارال)

بهترین فیلمبرداری: اصغر رفیعی جم (سگ کشی)

دیپلم افتخار: حمید خضوعی ابیانه (زیر نور ماه)

بهترین تدوین: محمدرضا مویینی (پارتی)

بهترین موسیقی متن: احمد پژمان (باران)

بهترین بازیگر نقش دوم مرد: داریوش ارجمند (سگ کشی)

دیپلم افتخار: محمود نظرعلیان (زیر نور ماه)

بهترین بازیگر نقش دوم زن: ماهایا پطروسیان (هفت پرده)

بهترین طراحی صحنه و صحنه آرایی: ایرج رامین فر (سگ کشی)

طراحی دکور و لباس: عبدالحمید قدیریان (مریم مقدس)

بهترین چهره پردازی: عبدالله اسکندری (مسافر ری)

بهترین صداگذاری و میکس: محمدرضا دلپاک (باران)

بهترین صدابرداری: یدالله نجفی (باران)

 

برگزیدگان بیستمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم فجر (بهمن ۱۳۸۰)
********************************

بهترین فیلم: خانه‌ای روی آب (بهمن فرمان آرا)

جایزه ویژه هیات داوران: کاغذ بی خط (ناصر تقوایی)

فیلم برگزیده تماشاگران: ارتفاع پست (ابراهیم حاتمی‌کیا)

بهترین کارگردانی: رسول صدرعاملی (من ترانه 15 سال دارم)

جایزه ویژه: ناصر رفایی (امتحان)

بهترین فیلمنامه: من ترانه ۱۵ سال دارم (کامبوزیا پرتوی، رسول صدرعاملی)

بهترین بازیگر نقش اول مرد: رضا کیانیان (خانه‌ای روی آب)

دیپلم افتخار: حمید جبلی (خواب سفید)

بهترین بازیگر نقش اول زن: ترانه علیدوستی (من ترانه پانزده سال دارم)

دیپلم افتخار: گوهر خیراندیش (ارتفاع پست)

بهترین فیلمبرداری: محمد آلادپوش (ایستگاه متروک)

بهترین تدوین: بهرام دهقانی (قارچ سمی)

بهترین موسیقی متن: ناصر چشم آذر (قارچ سمی)

بهترین بازیگر نقش دوم مرد: عزت‌الله انتظامی (خانه‌ای روی آب)

دیپلم افتخار: حسن شیدایی (آرزوهای زمین)

بهترین بازیگر نقش دوم زن: بهناز جعفری (خانه‌ای روی آب)

دیپلم افتخار: مهتاب نصیرپور (من ترانه پانزده سال دارم)

بهترین طراحی صحنه: ژیلا مهرجویی (خانه‌ای روی آب)

بهترین چهره پردازی: علی عابدینی (من ترانه پانزده سال دارم)

بهترین صداگذاری و میکس: محمدرضا دلپاک (سفر به فردا)

بهترین صدابرداری: یدالله نجفی، ناصر شکوهی نیا (امتحان)

بهترین جلوه‌های ویژه: محمدرضا شرف‌الدین (قارچ سمی)

 

برگزیدگان بیست و یکمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر (بهمن ۱۳۸۱)
********************************

بهترین فیلم: دیوانه از قفس پرید (احمدرضا معتمدی)

جایزه ویژه هیات داوران: فرش باد (کمال تبریزی)

فیلم برگزیده تماشاگران: فرش باد (کمال تبریزی)

بهترین از میان آثار هنر و تجربه: نامه‌های باد (علیرضا امینی)

بهترین دستاورد فنی و هنری:

موسیقی: مجید انتظامی (دیوانه از قفس پرید)

فیلمبرداری: حمید خضوعی ابیانه (اینجا چراغی روشن است)

بهترین فیلم کوتاه: طعم خاک (شهرام شاه حسینی)

بهترین فیلم مستند: کشتی نوح (سودابه باباگپ)

دیپلم افتخار: جان مرجان (سیدمانی میرصادقی)

بهترین فیلم اول: کاگومان (محمد رسول اف)

بهترین کارگردانی: رضا میرکریمی (اینجا چراغی روشن است)

بهترین فیلمنامه: پرویز شهبازی (نفس عمیق)

بهترین بازیگر نقش اول مرد: حبیب رضایی (اینجا چراغی روشن است)

بهترین بازیگر نقش اول زن: نیکی کریمی (دیوانه از قفس پرید، واکنش پنجم)

 

برگزیدگان بیست و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر (بهمن ۱۳۸۲)
********************************

بهترین فیلم: میهمان مامان (داریوش مهرجویی)

فیلم منتخب تماشاگران: مارمولک (کمال تبریزی) با ۹۳ درصد آرا

جایزه ویژه اول هیئت داوران: رخشان بنی اعتماد (ننه گیلانه)

بهترین اثر هنر و تجربه: قدمگاه (محمدمهدی عسگرپور)

بهترین فیلم اول و دوم: بوتیک (حمید نعمت الله)

بهترین کارگردانی: احمدرضا درویش (دوئل)

بهترین فیلم‌نامه: مارمولک (پیمان قاسم خانی)

بهترین بازیگر نقش اول مرد: بهرام رادان (شمعی در باد)

دیپلم افتخار: رضا ناجی (او)

جایزه ویژه هیئت داوران: پرویز پرستویی (مارمولک)

بهترین بازیگر نقش اول زن: گوهر خیراندیش (رسم عاشق کشی)

بهترین بازیگر نقش دوم مرد: کامبیز دیرباز (دوئل)

بهترین بازیگر نقش دوم زن: مریلا زارعی (سربازهای جمعه)

بهترین فیلمبرداری: بهرام بدخشانی (دوئل)

بهترین تدوین: مصطفی خرقه پوش (دوئل)

بهترین موسیقی متن: محمدرضا علیقلی (خداحافظ رفیق)

بهترین طراحی صحنه و لباس: امیر اثباتی (دوئل)

بهترین صداگذاری: مسعود بهنام، حمید نقیبی (دوئل)

بهترین صدابرداری: حسن زاهدی (شهر زیبا)

/ 0 نظر / 29 بازدید